SARAJEVO – Tokom četiri mjeseca ove godine Bosna i Hercegovina je uvezla električne energije u iznosu od 267,5 miliona KM, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
U istom periodu prethodne godine uvoz električne energije je iznosio 43,2 miliona KM.
Ovo znači da je uvoz struje za godinu dana skočio za oko 225 miliona KM, ili čak 518,2 odsto.
Koliko je ovo izražen problem, pokazuje i podatak da je u četiri mjeseca ove godine BiH uvezla više električne energije nego cijele 2023. godine.
Tada je uvezeno struje u vrijednosti 215,8 miliona KM.
Kako smo i ranije pisali, Bosna i Hercegovina je za kratko vrijeme od najvećeg izvoznika postala veliki uvoznik električne energije.
Tokom kraja prošle godine i početkom ove godine bilo je dosta problema u proizvodnji električne energije, prvenstveno u Republici Srpskoj, i to zbog nedostatka uglja.
Rudnik i Termoelektrane Gacko su ipak u odnosu na stanje u RiTE Ugljevik mnogo bolje radili.
Termoelektrana u Ugljeviku se suočila sa problemima nedostatka uglja, te vraćanja dugova “Elektrogospodarstvu Slovenije”, kojem pored duga od 67 miliona evra mora isporučivati i trećinu proizvedene električne energije.
U problemima je i Federacija BiH, jer je većina rudnika u sastavu “Elektroprivrede BiH” u ogromnim dugovima, te se sve manje uglja iskopava za potrebe proizvodnje struje.
Takođe, na ovakvo stanje i povećan uvoz električne energije je uticala i loša hidrologija početkom ove godine.
Ipak, da nije sve tako crno, pokazuju podaci o izvozu.
U četiri mjeseca ove godine je izvezeno električne energije u vrijednosti 309,3 miliona KM, što je povećanje za 41 odsto u odnosu na četiri mjeseca prošle godine, kada je izvoz struje bio vrijedan 219 miliona KM.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku iz Sarajeva, kazao je za “Nezavisne novine” da su kontinuirani problemi koji su godinama bili u elektroenergetskom sektoru u BiH sada došli na naplatu.
“Svi su prognozirali da ćemo od zemlje izvoznice postati zemlja uvoznica električne energije i to se sada dešava. Ovo samo pokazuje trenutno stanje kod državnih elektroprivreda. Realno je da ćemo i dalje uvoziti električnu energiju, jer ide sušni period, hidrologija će biti nepovoljna. Takođe, obje termoelektrane u Republici Srpskoj idu u remont. Slika nije nikako dobra”, istakao je Bečarević.
Prema njegovim riječima, zabrinjava činjenica da će se vjerovatno ići u dalje povećanje cijena električne energije.
„Kupovati struju na berzi umjesto da je proizvodite samo pokazuje da će sve elektroprivrede imati probleme u poslovanju”, naveo je Bečarević. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bećarević se bavio gasom, razumije se u električnu energiju kao i M. Dodik.
Crno da crnje ne može biti, bar sto se tiče Srpske, drugi dio me ne zanima.
Izvezena energija se može pripisati EFTu, od toga najviše TE Stanari, HE Ulog i SE Bileća su tu veoma malo zastupljeni.
Drugi veliki izvoznik su tzv. Virtuelne elektrane koje posredstvom pet trgovaca izvoze preko granice.
ERS i EPBiH izvoze u periodima visoke vode što se nije desilo odavno, tako da na njih otpada veliki iznos uvoza. Brčko, koje se snabdijevalo preko ERSa sad je ostavljeno na tržištu i do kraja godine mogu platiti i do 15 miliona Eura za uvezenu energiju, za 6 mjeseci.
Situaciju sa ERSom će dalje komplikovati rad TE, višak zaposlenih ali ponajviše razni softveri i nepotrebne investicije kao i ova zadnja za HE Višegrad, to sada ne gori ali gori da se izvuku pare.
Dug ERSa prema.NOSu nije mali itd, itd.
Srpska je zakasnila sa energetskom transformacijom, a povrh svega je upropastila i ono što je imala. Za 30 godina od rata nije napravila niti jedan kapitalni objekat .Dodik je otvarao potočare, ljubio se sa Mrdom iz ED Pale koji je elektranu od 8MW prepravio u elektranu od 10MW, potrošio brdo para, a da i dalje skoro 1/4 ide ED Sarajevo.
Struja se za grijanje koristi u 40% domaćinstava, u Trebinju 85%, u BL 30%
Uspjeh Dodikovih direktora ERSa u 20 godina ( Petrović, Kovačević, Milikić) je mjerljiv, ocjena je mršava dvojka i to samo što još uvijek imamo struje, kako stvari stoje i ona će sve više biti uvozna.
Projekat Bistrica je dobar ali ta rijeka hvata bujične vode, tj. ona proizvodi jeftinu struju, kad svi imaju vode, HE na Bistrici imaju male akumulacije, do 7 dana. HE Dabar je isplativa ali je tu potrošeno toliko para da će ona od veoma isplativog biti uvedena kao objekat sa duuugim periodom otplaćivanja.
HE Buk Bijela i HE Foča, ništa, HE Paunci daleko, HE Mrsovo još dalje.
ED koje imaju 11000 km SN vodova i 28 hiljada km NN vodova sa ovim nivoom finansiranja i ovim nivoom korupcije neće biti u stanju da omoguće kvalitetnu distribuciju, već sada je 60% transformatora starije od 40 godina (mali je broj otkaza ali su veliki gubici i dosta ih radi skoro u praznom hodu).
Elektroprenos, to je tek firma. U njoj mora biti za HDZ i za Končar transformatore. Ostalo može da crkne i vjerovatno će crknuti. Naponi na mreži Elektroptenosa su 450kV dok propisi poznaju 400kV naponski nivo koji u poremećenom pogonu ide 1.05 tj. 5% gore ili maksimalno 420kV. Znači imamo napon koji je 30 kV veći od dozvoljenog. To bi bilo kao da iz utičnice imate 260V.