SANTA KLARA – Kompanija Alphabet suočava se sa odštetom od najmanje 12 milijardi evra za desetine veb-sajtova za poređenje cijena širom Evropske unije koji tvrde da je gigant za internet pretragu i oglašavanje ukrao njihove kupce, navodi Bloomberg.
Građanske tužbe povezane su sa odlukom Evropske komisije iz 2017. da kazni Google (čija je matična kompanija Alphabet) sa 2,4 milijarde evra jer je nezakonito iskoristio svoju dominaciju u pretrazi da bi sopstvenoj usluzi kupovine dao prednost.
To je pokrenulo talas takozvanih „nastavljajućih“ tužbi, koje su godinama odlagane pošto se Google žalio na prvobitnu odluku. Zatim je prošle godine tribunal potvrdio da je kompanija prekršila antimonopolske zakone — što znači da tužioci iz EU više ne moraju to uopšte dokazivati na sudu. Mnogi slučajevi sada su nastavljeni.
Bloomberg je identifikovao 12 tekućih građanskih parnica u sedam zemalja u EU. Iako nisu svi uključeni sudovi i strane bili voljni da otkriju koliki je iznos u pitanju, vrednost devet od 12 zahtjeva prelazi 12 milijardi evra.
Tužbe, koje su se umnožile posljednjih godina, predstavljaju novi front u Google-ovim pravnim bitkama u Evropi. Ako budu uspješni, mogli bi da podstaknu više kompanija da preduzmu mjere protiv tehnološkog titana, što bi značilo još više kazne.
Iznosi koji se traže u pomenutim tužbama često su mnogo puta veći od kazni EU za istu aktivnost, rekao je Kristijan Kersting, profesor prava na Univerzitetu u Diseldorfu. Tužbe takođe povećavaju pravne glavobolje kompanije u trenutku kada Ministarstvo pravde SAD nastoji da je primora da izdvoji ključne dijelove svog poslovanja za oglašavanje i pretraživače poslije gubitaka u dva antimonopolska slučaja na američkom sudu.
Google poriče da bilo koja od evropskih građanskih parnica ima osnove. Kompanija, koja je početkom maja procijenjena na nešto manje od dva biliona dolara, odbila je da kaže koliko je tužbi podnijeto zbog odluke o antimonopolskom pravu, niti o kojim iznosima je riječ.
Mnogi slučajevi će uskoro započeti sudsku borbu. Krajem juna, londonski sudija će razmotriti tužbu od milijardu funti (1,6 milijardi dolara) britanskog veb-sajta Kelkoo i sada ugašenog sajta Foundem. U septembru će sud u Amsterdamu saslušati usmene argumente u tužbi holandske kompanije Compare Group.
Dva ročišta su planirana u Hamburgu u oktobru, a sudije u Berlinu su zakazale još dva za novembar, uključujući slučaj vrijedan 3,3 milijarde evra koji je pokrenuo Idealo u vlasništvu kompanije Axel Springera.
Google se takođe bori protiv zahtjeva od 2,1 milijardu evra od strane švedske veb stranice Pricerunner, koja je sada u vlasništvu Klarne i 500 miliona evra potraživanja poljskog sajta Ceneo.
Istovremeno, i dalje se podnose novi zahtjevi. Tužba od 900 miliona evra je podnijeta u Amsterdamu prošlog mjeseca u ime nekoliko kompanija, uključujući PreisRoboter, njemačku veb stranicu koja je prestala sa radom, i portugalsku KuantoKusta, prema sudskoj firmi LitFin, koja je pokrenula slučaj.
Prošle nedjelje, italijanska Moltiply Group objavila je da je obavijestila Google o potraživanju od 2,97 milijardi evra za gubitke koje je, kako navodi, pretrpio njegov veb-sajt za kupovinu Trovaprezzi između 2010. i 2017.
Kako je vrijeme prolazilo, pojedini tužitelji su povećali svoja potraživanja i angažovali spoljne finansijere za sudske sporove, tvrdeći da Google nastavlja da krši antimonopolske zakone manipulišući rezultatima pretrage i ne pridržavajući se odredbe EU iz 2017. To je, kažu, omogućilo tehnološkom gigantu da nepravedno dominira internet saobraćajem i profitom.
Google odbacuje optužbe, rekavši da je prikaz oglasa koji je uveo 2017. za sajtove za poređenje cijena dobro funkcionisao.
“Kompanija ne pravi razliku između sopstvenih usluga za kupovinu i usluga rivala”, dodao je portparol, napominjući da više od 1.550 sajtova za uporednu kupovinu u Evropi trenutno koristi njen displej – u odnosu na samo sedam u 2017.
„Ne slažemo se sa ovim tužbama kompanije koje suštinski traže isplatu umesto da ulažu u sopstvene proizvode“, rekao je portparol američkog giganta.
Osim građanskih sporova, EU je takođe nametnula oko osam milijardi evra kazni kompaniji Google od 2017. zbog kršenja antimonopolskih propisa, iako su neke od ovih kazni kasnije ukinute.
Pored nameta od 2,4 milijarde evra u presudi o nepropisnom poređenju cijena drugih ponuđača, Google je kažnjen sa 4,34 milijarde evra i 1,49 milijardi evra zbog prakse u vezi sa njegovim Android sistemom i ugovorima o oglašavanju na njemu.
Google se trenutno žali na kaznu za Android, koju je već umanjio niži stepen suda. Novčana kazna u slučaju reklamiranja je poništena, iako Evropska komisija još može da uloži žalbu. Biznis.rs