BIHAĆ – Zbog uredbe Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o minimalnoj plati, u Bihaću je poskupio odvoz komunalnog otpada. Uprava tvrdi da drugačije ne mogu obezbijediti novac za plate, a podržala ih je većina gradskih odbornika. Poskupljenje se ne odnosi na penzionere s minimalnim penzijama i socijalne kategorije.
Nakon odluke Gradskog vijeća o povećanju cijene odvoza smeća u Bihaću, građani su ogorčeni.
Gradsko vijeće je sa 17 glasova vijećnika izglasalo povećanje cijene odvoza smeća i to sa dosadašnjih 12 na 18 maraka. Predlagalo se i više, ali je postignut ovaj dogovor. Razlog je, pravdaju se u komunalnom preduzeću, odluka Federalne vlade o minimalnoj plati od hiljadu konvertibilnih maraka.
Za Komrad ovo je veliko finansijsko opterećenje poduzeća čiji su radnici uglavnom imali primanja niža od 1.000 maraka.
“Kako naći pravi balans da se zaštite građani od prevelikih nameta i zavlačenja ruke u džep ponovno, s druge očuvanje radno pravnog statusa svih onih uposlenih u Komradu, a njih je 107 koji primaju platu između 700-800 maraka”, kaže gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić, izvještava BHRT.
Odluka o povećanju cijene usluga Komrada ipak se ne odnosi na sve. Od povećanja cijena odvoza smeća izuzeti su penzioneri sa minimalnim penzijama i socijalne kategorije. Tako će za oko 5.000 penzionera račun za smeće i dalje dolaziti po staroj cijeni od 12 KM.
Odbornici opozicije kažu, odluka nije bila laka, ali vjeruju da u postojećim uslovima, nije mogla biti drugačija.
“Cijena se korigovala na 17.95, s tim da su penzioneri sa minimalnom penzijom isključeni iz odluke, oni će plaćati po staroj cijeni i socijalne kategorije. Mislim da je velika uloga Vlade Federacije da minimalne plate moraju biti ipak 1.000 KM, i naš stav je kad vidimo građane, radnike Komrada, da podržimo ovu odluku i vjerujemo da će dobro biti sprovedena”, navodi Adnan Lipovača, predsjednik Kluba odbornika SBiH.
U opozicionoj SDA glasali su protiv. Kažu, ovo je još jedan udar na loš standard građana.
Na ovom poskupljenu javne usluge, čini se, neće se stati. Iako nema zvaničnih zahtjeva, sve su glasniji komentari da bi primjer Komrada mogli slijediti i drugi usljed sveopćeg rasta cijena. Indikator.ba