NJUJORK – Trampova najava dodatnih carina dovela je do pada evropskih berzi u utorak, a najveći gubitnici su automobilske akcije.
U Njujorku ništa novo: S&P 500 postavio novi rekord. Na domaćem tržištu odjeknula je najava uvođenja individualnih investicionih računa.
Panevropski dionički indeks STOXX 600 izgubio je pola postotka. Donald Tramp najavio je da će čim preuzme dužnost 20. januara uvesti carine od 25 posto na sve proizvode koji u SAD dolaze iz Meksika (najvažnijeg vanjskotrgovinskog partnera SAD-a) i Kanade.
Kina najavljuje dodatne carine od 10 posto. Budući da je jasno da će Tramp carinama opteretiti i evropske proizvođače automobila, njihove su dionice u utorak ponovno izgubile.
Stellantis je pao gotovo pet posto, njihov ovogodišnji gubitak narastao je na 42 posto. U Njujorku je zamjetan pad dionica biotehnološke firme Amgen, koja je među ostalim konkurent Novo Nordisku i Eli Lillyju u lijekovima za mršanje.
Amgenov novi lijek MariTide nije dobro prošao u trenutnoj fazi testiranja, pa su dionice pale čak 12 posto rano u utorak (najviše od ožujka 2001.) i završile dan u padu za manje od pet posto.
Nakon snažnog rasta (više od 40% u manje od tri sedmice), bitcoin je doživio očekivanu korekciju (posebno viješću da će Geri Gensler, prvi čovjek američkog regulatora SEC-a, za dva mjeseca odstupiti sa svoje pozicije), nakon što je gotovo dotaknuo magičnu granicu od 100 hiljada dolara.
Bilo je manje od postotka, ali tako važna psihološka granica pokazala se velikom preprekom. Pritisak na prodaju pojačao se u ponedjeljak jer su američki bitcoin ETF-ovi pretrpjeli odljeve od 438 miliona dolara nakon pet dana velikih priljeva.
S Trampovom politikom “crypto first”, trenutno postoje veće šanse da se radi samo o korekciji unutar bikovskog trenda nego o preokretu. Na sedmičnom nivou bitcoin je u vrlo blagom minusu, no neki altcoini su poskupili. Ističu se XRP, cardano, avalanche, polkadot i djelomično i ether.
Evro ostaje ispod granice od 1,05 dolara i tako u području najniže razine u dvije godine. Dok će Evropska središnja banka vrlo vjerovatno ponovno smanjiti kamatne stope na sjednici u decembru, američki Fed bi mogao ostaviti kamatne stope nepromijenjene.
Na jačanje dolara utiče i puno veći američki ekonomski rast, za koji se očekuje da će u posljednjem ovogodišnjem tromjesečju dosegnuti 2,6 posto (na godišnjem nivou), dok će evropski teško biti pozitivan.
Najveći evropski upravitelj imovinom, Amundi, predviđa da bi evro ove godine mogao pasti ispod pariteta s dolarom.
Cijene zlata malo su porasle u utorak nakon oštrog pada u ponedjeljak. To što je sedmica počela s minusom od 3,4 posto (unca od 31,1 grama skliznula je za 93 dolara, najviše od novembra 2020.), rezultat je očekivanja prekida vatre između Izraela i Hezbollaha.
Završavamo na tržištima obveznica, gdje je u utorak odjeknula informacija da je razlika u traženom prinosu (spreadu) između referentne njemačke i francuske desetogodišnje obveznice na više od 80 baznih bodova gotovo dosegla najviši nivo od 2012. godine. Biznisinfo