BANJALUKA – Od 31. marta do 5. aprila građani će moći da kupe štedne obveznice Republike Srpske na šalterima Pošta Srpske ili kod berzanskog posrednika, dok je druga faza emisije 8. aprila namijenjena za institucionalne investitore, pravna lica i fizička lica – nerezidente, saopšteno je iz Ministarstva finansija Republike Srpske.
Ministar finansija Srpske Zora Vidović izjavila je da je prva emisija štednih obveznica pilot-projekat koji ima za cilj da građani steknu i prošire znanja o tržištu hartija od vrijednosti, kao i da im se ponudi nova investiciona mogućnost za ulaganje kapitala po povoljnim uslovima uz adekvatnu kamatu, stvarajući na taj način ličnu dobit, ali i čineći doprinos razvoju Republike Srpske.
Ona je istakla da je prednost ulaganja u štedne obveznice osim isplativog uloga, sigurna štednja, jer Republika Srpska garantuje isplatu, a sve obaveze po hartijama od vrijednosti emitovanim u skladu sa propisima o zaduženju na vrijeme izvršava.
Kupovina štednih obveznica obavlja se na jednostavan način – popunjavanjem Upisnice na šalteru Pošta Srpske ili kod berzanskih posrednika iuplaćivanjem sredstava u vrijednosti upisane obveznice.
Spisak poslovnica Pošta Srpske koje obavljaju uslugu upisa dostupan je na internet stranici Ministarstva finansija Republike Srpske, kao i spisak berzanskih posrednika u Republici Srpskoj.
Kako je navedno u Javnom pozivu Ministarstva finansija, štedne obveznice se emituju sa rokom dospijeća dvije godine, uz godišnju kamatnu stopu od 4,5 odsto.
Štedne obveznice biće pristupačan finansijski instrument građanima Republike Srpske, s obzirom da minimalni iznos upisa po investitoru iznosi 100 KM, dok je nominalna vrijednost jedne štedne obveznice jedna KM.
Vlasnik štedne obveznice ima pravo na isplatu uložene glavnice /nominalna vrijednost/ o roku njenog dospijeća i pravo na polugodišnju isplatu stečene kamate.
Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da mi je vidjeti te budale koje ce svoju gotovinu datiovoj crvenoj bandi na raspolaganje koja je dovela sume RS do prosjackog stapa, od Elektroprivrede napravila gubitasa, Rasidu poklonila ugalj iz Ugljevika, kreditima krpi buzet da ima za isplatu penzija …
Za ovu crvenu sektu Dafina i Jezda su male mace.
Nadam se da se narod opametio.