SARAJEVO, Ekonomski rast u BiH u ovoj godini iznosiće 2,2 odsto, ali značajnijeg napretka neće biti bez velikih reformi, rekao je rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u BiH Milan Suc.
“Izvoz se popravio i to uglavnom zbog povoljnih trendova u cijenama sirovina, najviše metala i aluminijuma. Domaća potražnja ostaće ograničena zbog stagniranja plata, nepovoljne perspektive zapošljavanja, zastoja u kreditnom rastu i fiskalne konsolidacije”, istakao je Suc.
On je naglasio da se ekonomija BiH počela oporavljati, ali je situacija i dalje nestabilna, dodajući da povratak snažnijem i održivom rastu ekonomije zahtijeva pouzdane javne finansije, čvrst bankarski sistem, te bolje poslovno okruženje, prenosi “Dnevni avaz”.
Suc je upozorio da nepovoljno poslovno okruženje u BiH “obeshrabruje ivesticije i urušava mogućnost privatnom sektoru da raste i zapošljava”, te dodao da se mora pokrenuti privatizacija u Federaciji BiH i nastaviti sa restruktuiranjem javnih kompanija.
Prema njegovim riječima, javna potrošnja mora zadržati ovaj nivo i stvoriti prostor za toliko potrebne javne investicije, što zahtijeva napredak u reformi finansijskih izdvajanja i transfera pojedincima, obuzdavanje ukupnih izdavanja za radnike i reformu penzionog sistema.
Suc je naveo da se nada bržem formiranju vlasti u BiH koja bi omogućila da se država bavi ekonomijom, što bi pomoglo smanjenju nesigurnosti u kojoj se nalaze građani.