BANJALUKA – Aplikacija za praćenje cijena goriva za čiju je izradu Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske sprašilo pola miliona maraka, prestala je da radi i više se ne može naći ni na Google prodavnici.
Sistem za praćenje cijena nafte i naftnih derivata BPS RS, plaćen je nevjerovatnih 499.990,50 КM sa PDV-om, a pravila ga je kompanija “Prointer ITSS”, koja je za te pare omogućila isključivo korisnicima Androida uvid u cijene na oko 400 pumpi u Srpskoj.
Gašenjem bankovnih računa “Prointeru” zbog sankcija Američke kancelarije za kontrolu imovine stranaca OFAC, ovoj kompaniji je još prošle godine onemogućeno poslovanje, pa su desetine institucija za koje su ranije izradili softvere po astronomskim cijenama, ostale bez podrške za preskupe softvere.
Tako se desilo u slučaju preplaćene aplikacije za praćenje cijena goriva za čije je održavanje prije mjesec dana istekao ugovor.
Aplikacija koja je i ranije redovno, blago rečeno, jedva radila, sada se više ne može ni pronaći, a pri pregledu verzije koja je ostala na telefonu, vidljivo je da za pojedine pumpe podataka nema još od prošle godine.
U ministarstvu na čijem se čelu nalazi Denis Šulić potvrdili su za CAPITAL da je aplikacija za praćenje cijena goriva van funkcije još od prošlog mjeseca.
Počela sa radom aplikacija za praćenje cijena goriva u Srpskoj
“Trenutno su u toku aktivnosti na rješavanju procedura vezanih za održavanje aplikacije i njen nesmetan rad. Do prekida u radu došlo je iz razloga koji nisu direktno vezani za Ministarstvo trgovine i turizma i tiču se prekida poslovanja kompanije “Prointer”, koja je u prethodnom periodu obavljala ove poslove. Očekujemo da procedure vezane za nesmetano funkcionisanje ove aplikacije budu uskoro završene”, rekli su nam iz ministarstva.
Vladi RS i “Prointeru” bile su potrebne godine za izradu ove aplikacije, a svjetlost dana ugledala je 22. maja 2022. godine. Federacija BiH svoju aplikaciju pustila je još 2019. godine.
U ministarstvu Denisa Šulića hvalili su se tada da ova aplikacija omogućava vozačima da na transparentan način budu informisani o trenutnim cijenama goriva na benzinskim pumpnim stanicama, njihovoj snabdjevenosti i ponudi, što će doprinijeti dodatnom poboljšanju prava potrošača kada je u pitanju kupovina ovog izuzetno značajnog energenta.
Vlada Srpske nije sposobna dvije godine napraviti aplikaciju za praćenje cijena goriva
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Прорадиће она поново надам се. Без те апликације ни министарсзво, нити грађани не могу нормално функционисати. Она је била најтраженија на гугл продавници.
Malo je pola miliona za aplikaciju koju je prointer platio 1000 km. Trebao je uzeti 20 miliona.
Ima sigurno 2 godine da su se prestali ažururati podaci na aplikaciji pa je postala beskorisna, tada sam je i obrisao sa telefona.
Na početku stvarno odlična stvar , ali je radila prekratko.
prointer vlasnik dobio milione evra,gradjani dobili krompir.
a bre dokle ce tako ovi idiotski biznismeni??????