BANJALUKA – Banjalučki „Vodovod“ prošlu godinu je završio sa rekordnim gubitkom od 3,44 miliona maraka koji će uskoro pokušati da fakturiše građanima kroz poskupljenje vode.
Otkriva se ovo u planu poslovanja preduzeća za ovu godinu, gdje se ne navodi da će se prema gradskoj skupštini ići sa prijedlogom da se domaćinstvima varijabilni dio cijene vode poveća za 17 odsto, a privredi za deset.
Takođe, traže se od dva do tri puta veće fiksne naknade za distributivni trošak u zavisnosti od profila vodomjera.
Novi cjenovnik bi na snazi trebao biti od 1. aprila ove godine ako Skupština grada to odobri.
Napominjemo, još ranije iz SNSD-a, stranke sa najviše odbornika u lokalnom parlamentu su rekli kako su protiv te ideje.
Međutim, „Vodovod“ je ovo povećanje već ukalkulisao u svoje poslovanje i ako do njega ne dođe očekuje ih još jedna loša poslovna godina.
„Troškovi poslovanja su višestruko porasli, dok se postojeći izvori prihoda nisu povećali, niti su se našli novi izvori što i jeste uslovilo ovakav rezultat poslovanja“, navode u „Vodovodu“.
U planu poslovanja za 2025. godinu stoji da je cijena usluge povećana i u aprilu 2023. godine i da je to trebalo dovesti do potpune finansijske stabilizacije preduzeća u 2024. godini, međutim to se nije desilo.
Kažu da je tada prijedlog za novu cijenu urađen prije saznanja da će doći do povećanja najniže plate, cijene troškova električne energije, kao i povećanja cijena usluga Instituta za javno zdravlje te ostalih troškova.
„Tako da možemo reći da su mjere sa republičkog nivoa negativno uticale na rad preduzeća“, navode u „Vodovodu“ pokušavajući da opravdaju svoju ideju.
Dakle, sa trenutnom cijenom pružanja usluge, tvrde oni, nisu se čak pokrili ni svi „stari“ troškovi koji su trebali, kao i dugovanja, dok su pojedini rashodi nastavili svoj rast.
„Ovo sve upućuje na potencijalni novi zahtjev za korekciju jedinstvene cijene vode koji će „Vodovod“ Banjaluka biti primoran da uputi prema Gradu i Skupštini na usvajanje, kako bi se postigla finansijska stabilnost preduzeća, kao i neometano obavljanje primarne djelatnosti tokom 2025. godine“, zaključuju u ovom javnom preduzeću.
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Meni nije jasno Vodovod kao i Elektrodistribucija gubitke pokrivaju iz džepa građana, pri tome ne postoji javni uvid na šta odlazi najveći dio rashoda ovih preduzeća , ako je to nagomilani kadar, neopravdani poslovni rashodi…onda se smjenjuje uprava i konsoliduje poslovanje na drugi način…ili se ide u stečaj, likvidaciju
Znači, svake godine koje god javno preduzeće posluje u gubitku, ašto će im izgleda biti praksa ići će se preko leđa naroda…Šta se ovdje zaista dešava da li neko stručan može da nam objasni…Hvala
“koje god javno preduzeće posluje u gubitku, ašto će im izgleda biti praksa ići će se preko leđa naroda”
Treba neko stručan iz sociologije i psihologije, ne ekonomije ili menadžmenta. Patološki slučaj da narod bira takvu vlast i ćuti naviknut na takvo postupanje već decenijama ma kako se zvale stranke.
Dubioza države postaje sve gora, sve su veći nameti (komunalne usluge u to računam), sve manje se kupuje socijalni mir i sve više ljudi se pita šta, kako, zašto, dokle,… Ekonomija je jasna, kao i matematika spojenih džepova (državnog i našeg, privatnog).
Za potrošnju vode dobra logika su razredi potrošnje, slično kao kod struje.
Pa ko hoće da napuni bazen, fino plati ogromnu cifru.
A ko koristi redovnu potrošnju, nema prevelik račun
U Doboju je cijena odavno ovakva:
voda sa PDV 1,42 km,
kanalizacija 0,70 km,
vodna naknada 0,06 km,
naknada za profil 3,14 km,
naknada za održavanje 4,10 km.
Tako da ako ne odvrnete česmu račun je 7,24 km a za 1 m3 onda je 9,42 km itd.
A Kaja trlja ruke i parama koje od grada uzima za “čišćenje” ulazi u vlasništvo Vodovoda, kupujući dugove nastale arčenjem.
Sve goli “ekspert” i “opozicionar” u službi duboke mafije.
Zatvor je blaga kazna za vas.
“Dugotrajno robovanje i rđava uprava mogu toliko zbuniti i unakaziti shvatanje jednog naroda da zdrav razum i prav sud njemu otančaju i oslabe, da se potpuno izvitopere. Takav poremećen narod ne može više da razlikuje ne samo dobro od zla, nego i svoju sopstvenu korist od očigledne štete.” Ivo Andrić
voda teče sama,sve veće mreže je izgradila austrougarska,ništa nisu napravili značajno osim nekih plastičnih cijevi ali novac negdje ide a niko da to detaljno ispita.Isti slučaj je i sa Strujom,naslijedili su hidroelektrane ništa nisu pravili a u gubitku .To je strasno sta se radi.Citam danas šume poskupljuju drvo za 20 pošto sve isti scenario pljačka,pljačka,pljačka a narod čuti.
Na kilometar od samog centra grada voda danima i godinama curi iz cijevi..
Dodju jadni radnici iz Vodovoda poprave ali za koji dan opet isto,tece li tece…I tako u krug. Prosle godine zavrcu ljudima vodu po selima,kazu previse trose a kod nas rijeka tece,niko nista.Covjeku se rupa u dvoristu otvorila od curenja vode,evo sad krpe,po ko zna koji put krpe..
Ali platicemo svi,sad ce poskupljenje.Racuni se ne mogu krpiti.