BEOGRAD, Delegacija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) doputovaće sutra u Beograd na nastavak razgovora sa predstavnicima srpskih vlasti o sklapanju novog kreditnog aranžmana iz predostrožnosti.
Kako su kazali u Kancelariji Fonda u Beogradu, predviđeno je da delegacija MMF-a, koju će predvoditi šef Misije za Srbiju Albert Jeger, boravi u Srbiji od 18. do 31. avgusta.
Predstavnici Vlade, Narodne banke Srbije i Fiskalnog savjeta su prošle sedmice na sastanku o tome kako da Srbije spremno dočeka evenutalni dolazak novog talasa ekonomske krize ocijenili da novi aranžman sa MMF-om ima ključnu važnost za Srbiju.
– Taj sporazum bi bio garant makroekonomske stabilnosti, ali i pokazatelj da Vlada vodi kredibilnu ekonomsku politiku što predstavlja pozitivan signal za sve potencijalne investitore sa kojima se vode pregovori o ulaganju u Srbiju – ocijenila je Vlada Srbije.
Aranžman iz predostrožnosti podrazumijeva mogućnost, ali ne i obavezu povlačenja novčane pozajmice MMF-a. Vlada Srbije, kako je ranije navedeno, ne namjerava da povlači sredstva koja će biti rezervisana.
Za Srbiju bi, prema najavama predstavnika MMF-a, u sklopu budućeg aranžmana moglo da bude rezervisano oko milijardu evra, što je oko 200 odsto kvote Srbije u toj međunarodnoj finansijskoj instituciji. Beta