BANJALUKA, Direktor Banjalučke berze Milan Božić izjavio je da je interes investora uglavnom usmjeren na obveznice i akcije preduzeća koja ostvaruju dobre poslovne rezultate i u kriznim uslovima.
“Interes za obveznice je razumljiv, s obzirom da nude fiksan prinos u vremenu koje karakteriše velika neizvjesnost kada se radi o ostalim investicionim alternativama. Prinos od pet do sedam odsto na opštinske obveznice, te od devet do 18,5 odsto na obveznice Republike Srpske /RS/ su zanimljivi i za inostrane investitore, s obzirom na vezanost KM za evro”, rekao je Božić za “Evroblic”.
On je dodao da se interes za ulaganjem lagano povećava, ali da je vezan sa manje rizičnim instrumentima poput obveznica i akcija društava koja plaćaju dividendu.
Božić je ponovio da je za devet mjeseci ove godine ostvaren promet na Banjalučkoj berzi od 113 miliona KM, što je za 3,1 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.
On je naveo da je za devet mjeseci prošle godine u tri javne ponude prikupljeno oko 7,8 miliona KM, dok je za isto vrijeme ove godine prikupljeno 13,2 miliona KM, gdje je najveći promet ostvaren obveznicama RS – izmirenje ratne štete u iznosu od 4,9 miliona KM.
Božić je dodao da je berzanski indeks od početka godine izgubio na vrijednosti 13 odsto, a indeks fondova je zabilježio pad od 20 odsto. Evroblic
17 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Katastrofa.
Dow Jones je dostize nivoe od prije pocetka krize, dok je ovdje berza i dalje u padu i vecina akcija je na nivou od 10% vrijednosti u poredjenju na vrijeme prije krize.
Kada će NOVBRA na 0,70?
Jasno je da je globalna kriza samo izgovor za ovakvo stanje na berzi, a da je glavni problem u samoj RS i BIH i nikakvoj zastiti prava malih akcionara.
Upravo tako, sta ja imam od svojih ulaganja u firmama gdje nisam vecinski (samo u jednoj sam 50%) i gdje se dobit maznjava od vecinskog, a ja nemam nikakvih realnih mehanizama zastite. Ko je lud da svoj novac daje drugom da njime upravlja na nacin da tebe krade?
Nije mi baš najjasnija Božićeva izjava: interes za ulaganje se lagano povećava, a ukupan promet pao za 3,1%, dok su indexi pali 13% odnosno 20%. Pa šta se onda povećava?? U čemu se izražava to povećanje interesa? Da nije u broju sastanaka raznih “investitora” sa premijerom?
Čuj izjave Božića interes za ulaganjem se lagano povećava a nakon tog iznosi podatke koji nedvosmisleno govore o sasvim suprotnom stanju koje je inače katastrofalno.
Milane, bolje bi bilo da se kao jedan od vlasnika Centralnog registra hov RS zapitate o odlukama o ozgradnji zgrade za navodne potebe Centralnog registra a koja se gradi funkcionalno za potrebe privatnih lica (pa i direktorice CR i dr.) koja je to logika da donesete odluku o kreditu za gradnju zgrade a da ni kvadrata nemate u prizemlju , a pri tom znate da se kredit neće uz ovakve uslove moći vraćati, budite ubijeđeni da će to neko preispitivati a u svemu tom Banjaljučka berza se ne može zaobići.
Upravo to, ali cijene akcija na berzi prije 4-5 godina su bile nerealne, prenaduvane, vještački konstruisane, upisani kapital je bio ogroman, vrijednost instalisane opreme je najčešće bila nabavna vrijednost istih sa kraja osamdesetih i početka devedesetih, eventualno umanjena za troškove amortizacije u tih par godina,a ratne kada nisu radila, nisu niti uzete u obzir, zatim zastarjela tehnologija, itd., kad je dobar dio akcija prodan ili je novi većinski vlasnik uradio reviziju ili popis, morao je prepoloviti u najvećem broju slučajeva vrijednost preduzeća ili ga pokušati progurati nekom i prevariti kao što je on sam prevaren, cijene koje su trenutno na berzi u 90% slučajeva su realne cijene, jer su to preduzeća koja nemaju ni kvalitetan, jasno pozicioniran i prepoznatljiv proizvod, brend, a o instalisanoj opremi, zemljištu gdje se nalazi, standardima, marketingu i drugim bitnim mjerilima nisu konkurentni niti Srbiji i Hrvatskoj!
Žao mi je onih što su nasjeli, ali nema prave firme u BiH, morala bi biti bar jak regionalni igrač da bi to bila moderna firma, koja prati tokove i ulaže u skladu sa standardima da bi bila stabilna i ostvarivala napredak.
Postoje, ustvari, one koje ostvaruju napredak, ali te firme su u uskoj vezi sa vladajućim ljudima i one nisu na berzi, jer njihove knjige nisu za gledanje i poslovanje za bilo kakvu kontrolu, a poslove dobijaju direktnim pogodbama i netransparentnim tenderima,no dobro to svi znamo da ne davim!
Evropski parlament izglasao prostom većinom ukidanje viza EU za građane BiH!
Izbori su prosli pa sada mogu da lupetaju i rade jos 4 godine sta hoce. To je ocigledno njihov rezon.
Tako su i drugi ranije razmisljali pa im se to na kraju obilo o glavu. Ocigledno ovi nisu nista naucili iz blize istorije, ali to je vec njihov problem.
Milimdakle, mislim da apsolutno nisu u pravu sto se tice realne vrijednosti nekih firmi u RS.
Pogledaj samo slucaj Elektroprivrede koja na berzi sada cijela vrijedi jedva 250 miliona EUR. Crna Gora je svoju elektroprivredu prosle godine prodala za oko 880 miliona EUR, iako je nekih 3 puta manja od EPRS. Iz ovog se jasno vidi, da je EPRS potcjenjena barem 7-8 puta.
Da, ali problem ti je u tome, sto je Elektroprivreda vise preduzece za odrzavanje sociale i punjenja partijskog buđeta nego akcionarsko drustvo.
KINEZI NA ATINSKOJ BERZI,SAMO NAS I NAŠE SUBJEKTE NEĆE NIKO.
Mišljenja sam da je Božić promašio u odgovrima. On bi da vuci budu siti i ovce na broju. Oporavka BL berze još dugo neće biti. Ovo malo trgovanja nije dovoljno ni za pokrivanje fiksnih troškova berze a kamo li da berza donosi neki profit. Možda 2012.g. da dođe do značajnog rasta indexa, ali i to je pitanje.
Fuzz,
ni EPCG nije bio nista bolji od EPRS prilikom privatizacije. I tamo postoji ogromni neplaceni racuni, kradja struje, prodaja struje KAP-u ispod cijene, visak zaposlenih.
U slucaju privatizacije, sve se to brzo promijeni.
Fuzz, hvala, upravo sam razmišljao u tom pravcu, EPRS je i dalje javno preduzeće, da ne pričamo o tome kako je praksi još i monopolističko,itd. Zoki, ako smo na tom nivou da se poredimo sa Crnom gorom i njihovom privredom na berzi, naj…li smo načisto. Imaš li još neki primjer osim EPRS?
Mislimdakle, Crna Gora je za nijansu ispred BIH po vecini parametara. Logicno je da se uporedjujemo sa Crnm Gorom, a ne sa Njemackom.
Mi se možemo upoređivati samo sa državama na balkanu a ne sa državama u Evropi. Mislim da je to besmusleno, upoređivati se sa evropskim dežavama.