VAŠINGTON , Zbog krize na američkom tržištu nekretnina Bijela kuća je odlučila da preuzme kontrolu, odnosno da nacionalizuje dvije ključne finansijske institucije koje se bave obezbjeđivanjem stambenih kredita.
Dva najveća američka kreditora Fannie Mae i Freddie Mac zajedno su u vlasništvu imale ili garantovale hipoteke u vrijednosti od pet hiljada milijardi dolara, ali su u posljednje vrijeme bile izložene sve većem pritisku zbog sve manje potražnje nekretnina i umanjene platežne sposobnosti svojih klijenata, od kojih su mnogi prestali da plaćaju kredite. Američke vlasti držaće ih pod svojom kontrolom dok ne ojačaju do te mjere da ponovo same mogu poslovati na tržištu.
Američki ministar finansija Henri Polson izjavio je da Vlada nije imala izbora.
“Fannie Mae i Freddie Mac su toliko veliki i toliko upleteni u naš finansijski sistem da bi krah bilo kojeg od ova dva kreditora izazvao strašnu pometnju na finansijskim tržištima, kako u Americi, tako i širom svijeta. Pometnja bi direktno i negativno uticala na naša domaćinstva i porodične budžete. Njihov krah smanjio bi mogućnosti za izdavanje stambenih i drugih kredita Amerikancima i naškodio bi ekonomskom rastu i izgledima za otvaranje novih radnih mjesta”, rekao je Polson.
Čelnici obje institucije su smijenjeni, a Fannie Mae preuzima bivši potpredsjednik Merrill Lyncha Herb Alison, dok na čelo Freddie Maca dolazi Dejvid Mofet, bivši potpredsjednik Bancorpa.
Pravi trošak preuzimanja za poreske obveznike SAD biće poznat tek kada se vidi kako će novo vođstvo prebroditi krizu, ali sigurno je u pitanju nekoliko desetina milijardi dolara. Američke Federalne rezerve (Fed) su sarađivale s državnim organima u planiranju ovog poteza i pomoći će u isplati ulagača, koji su imali veće udjele u obje institucije čije su akcije vrijedile 36 milijardi dolara. Zbog krize na tržištu nekretnina Fannie Mae i Freddie Mac izgubili su oko 12 milijardi dolara, a vrijednost njihovih akcija pala je za 80 odsto.
“Ti nužni potezi doprinijeće jačanju američkog tržišta nekretnina i uticati na stabilnost finansijskih tržišta”, kazao je Ben Bernanke, predsjednik Feda.
Analitičari ističu da je ovo potez bez presedana, te da je prosto nevjerovatno da teksaška, kapitalistička administracija koja se kune u slobodno tržište preuzme kontrolu nad tako velikim korporacijama.
Za razliku od analitičara, direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominik Štros-Kan izjavio je da ta međunarodna finansijska organizacija podržava odluku američke vlade o preuzimanju kontrole nad radom dva kreditora.
“Mi pozdravljamo saopštenje ministra Polsona o odlučnoj akciji za popravljanje složene situacije u kojoj su se našli Fannie Mae i Freddie Mac”, ističe Štros-Kan. Naglašavajući da dvije pomenute korporacije igraju centralnu ulogu na američkom stambenom i hipotekarnom tržištu, on je istakao da bi navedena odluka Polsona trebalo da podstakne poslovnu aktivnost na oba pomenuta tržišta i istovremeno poboljša ekonomsko-finansijske pokazatelje privrede SAD u cjelini. Štros-Kan je, međutim, ukazao da bi ubuduće trebalo na najradikalniji način izmijeniti način upravljanja u ovim institucijama da bi se obezbijedila konkurencija i tržišna disciplina.
Berze procvjetale
Više od tri odsto skočili su juče ujutro vodeći indeksi na evropskim berzama zahvaljujući nadi u oporavak finansijskog sektora nakon što je američka vlada preuzela hipotekarne banke Freddie Mac i Fannie Mae.
FTSEurofirst 300 indeks vodećih evropskih akcija skočio je 3,6 odsto, pariški CAC indeks porastao je više od četiri procenta, londonski FTSE 100 indeks je na dobitku 3,6 odsto, a DAX indeks Frankfurtske berze bio je u plusu 2,7 procenata.
Akcija američke vlade je velika stvar za banke jer bi hipotekarne kamatne stope trebalo da padnu, a to bi trebalo da stabilizuje tržište. Zahvaljujući tome na jučerašnjem otvaranju trgovanja na evropskim berzama snažno su porasle cijene akcija evropskih banaka. Akcije britanskog Royal Bank of Scotland poskupjele su više od 13 odsto, UBS-a i Credit Agricolea po 11 odsto, a BNP Paribasa iznad osam procenata.
Optimizam je zavladao i na Tokijskoj berzi čiji je Nikkei indeks porastao juče ujutro 3,4 odsto, što je njegov najveći dnevni skok u pet mjeseci. Očekuje se da će akcija američkih vlasti stabilizovati i američko finansijsko tržište.