NJUJORK, LONDON, Jen je juče na svjetskom deviznom tržištu opao na jednomjesečni minimum prema evru, što je ohrabrilo investitore da ulažu više u visokoprinosna sredstva iskazana u japanskoj valuti, dok na evropskim tržištima akcija i dalje vlada opadajući trend, prije svega usljed zabrinutosti investitora zbog poskupljenja nafte i drugih sirovina.
Japanska valuta je na berzi u Njujorku vrijedila 163,88 za evro (najniži kurs od 28. aprila), prije nego što je neznatno ojačala na 163,57, dok je juče, u zaključnom poslovanju, kotirala 163,10 za evro.
Na istom tržištu zabilježen je i skroman pad japanske valute prema američkoj. Dolar je razmjenjivan za 103,78 jena, dok je u ponedjeljak vrijedio 103,43 “japanca”.
Evro je, u isto vrijeme, vrijedio 1,5758 dolara, što je neznatno niže nego sinoć u zaključnim transakcijama, kada je kotirao 1,5770. Američka valuta je u ponedjeljak “dodirnula” kurs od 1,5818 za evro, nezabilježen od 24. aprila.
Jen bi, sudeći prema kratkoročnim prognozama berzanskih stručnjaka u Njujorku i Londonu, mogao ove nedelje da oslabi na 165 za evro, kao i da varira u rasponu od 102 do 105 prema dolaru.
Na evropskim berzama akcija opet je vladala tmurna atmosfera. Cijene akcija su treći put uzastopno opale, jer sve veće kotacije nafte i drugih ključnih sirovina prete da ozbiljno smanje korporacijske profite.
Podaci koje je objavila agencija Blumberg pokazuju da su korporacijski profiti u zapadnoj Evropi smanjeni tokom prvog kvartala, u odnosu na isti lanjski period, visokih 25,3 odsto, što je 7,9 procenata više nego u Americi.
U izvještaju Blumberga se podvlači da je rekordan kurs evra takođe uticao na smanjenje zarada evropskih kompanija, naročito onih koje masovno izvoze u SAD.
Koliko je danas situacija na evropskom tržištu akcija bila nepovoljna pokazuje i podatak da su pokazatelji o kretanju cijena akcija 18 nacionalnih indeksa, bili u “negativnoj teritoriji”.
Njemački indeks DAX je, naprimjer, izgubio 0,4 odsto vrijednosti, francuski CAC je opao 0,8 procenata, a britanski FTSE 100 – 0,6 odsto.
Na smanjenje evropskih indeksa akcija uticao je i izveštaj o padu junskog indikatora potrošačkog povjerenja u Njemačkoj, uz istovremenu pojavu signala o jačanju ionako visoke inflacije u vodećoj ekonomskoj sili zone evra.