BANJALUKA – Uprava za indikretno oporezivanja BiH imala je prihode od preko 1,88 milijardi KM za prva dva mjeseca 2026. godine, što je više od 84 miliona u odnosu na isti period 2025. godine.
U istom periodu prošle godine prihodi su bili niži za 4,66 odsto i iznosili su 1,8 milijardi KM.
“Uprava je u prva dva mjeseca 2026. godine izvršila povrat PDV-a obveznicima koji su ostvarili zakonsko pravo na povrat u iznosu od 354 miliona KM. Neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u prva dva mjeseca 2026. godine, a to su država, entiteti i Brčko distrikt, iznosili su 1,53 milijarid KM, što je 7,11 odsto više u odnosu na 2025. godinu“, saopšteno je iz UIO BiH.
U februaru 2026. godine prikupljeno je nešto više od jedne milijarde KM indirektnih poreza, što je za 79 miliona KM više u odnosu na februar 2025. godine.
U UIO BiH su rekli da je za finansiranje državnih institucija u prva dva mjeseca 2026. godine raspoređen iznos od 158 miliona KM.
Sav višak prikupljenih prihoda od indirektnih poreza završio je u entitetskim kasama i kod Brčko distrikta.
“Tako je Federacija BiH sa Jedinstvenog računa UIO dobila 834 miliona KM, Republika Srpska 467 miliona KM i Brčko distrikt 46 miliona KM“, rekli su iz UIO BiH.
Pored raspoređenih prihoda, a po osnovu posebne putarine za izgradnju autoputeva i izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva (0,25 KM), Federacija BiH je dobila dodatnih 40 miliona KM, Republika Srpska 26 miliona KM i Distrikt Brčko 1,3 milion KM.
Razlika predstavlja rezervu na posebnom računu za putarinu u iznosu od 0,25 KM.


1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Po ovom ispada da se u R.Srpskoj posluje duplo manje!? Divno!
A da možda svakodnevno povećanje cijena ne igra ulogu u povećanju profita UIO?