BEOGRAD, Sporazum o otvorenom nebu u Srbiji je u potpunosti primjenjen kada je riječ o njegovom komercijalnom aspektu.
Za njegov tehničko-tehnološki aspekt se to očekuje za najviše šest mjeseci, kaže generalni direktor Direktorata civilnog vazduhoplovstva Srbije Nebojša Starčević i dodaje da je za sada u Srbiji implementirano oko 80 odsto evropskih propisa iz te oblasti.
Uslov za punu primjenu tehničko-tehnološkog aspekta Sporazuma je usvajanje novog zakona o vazdušnom saobraćaju, kazao je Starčević i dodao da je, kada je riječ o tom segmentu Sporazuma o otvorenom nebu, “najproblematičniji Zakon o vazdušnom saobraćaju, koji je na snazi od 1998. godine”, a koji je “u mnogome prevaziđen i nije adekvatan”.
“Ministarstvo za infrastrukturu upravo završava verziju novog zakona i verujem da će u narednih par meseci zakon proći vladinu proceduru i ići na skupštinu”, kazao je Starčević, dodajući da će Srbija, kada taj segment bude završen, imati 90 odsto usklađenosti sa evropskim propisima.
Nakon toga ostaju samo još neki tehnički detalji, naveo je Starčević, dodajući da će, ukoliko zakon bude usvojen u sledeća dva do tri mjeseca, biti potrebno najviše šest mjeseci za punu primjenu evropskih tehničko-tehnoloških propisa.
Komercijalna strana sporazuma, koja je vezana za vazduhoplovne dozvole, nastup na tržištu i osnivanje kompanija, u potpunosti je primjenjena u Srbiji, jer “u ovom trenutku svaka evropska kompanija koja aplicira da leti za Beograd ili iz Beograda, dobija dozvolu bez ikakvih problema”, istakao je Starčević.
“Srpski aerodromi kako u Beogradu, tako i Nišu su potpuno otvoreni i njihova ponuda je mnogo bolja nego što je bila ranije”, naglasio je Starčević, dodajući da su i avionske karte jeftinije. Tanjug