BANJALUKA – Rok za ispunjavanje preporuka Komiteta Savjeta Evrope (Moneyval) samo što nije istekao, a jedan od ključnih zakona u BiH tek ulazi u proceduru, zbog čega ostaje neizvjesno hoće li reformski potezi biti dovoljni da se izbjegne novi ulazak na „sivu listu“.
U posljednjoj evaluaciji prije godinu dana, ovaj komitet dao je jasne preporuke BiH i postavio uslov da najmanje 75 odsto zahtjeva mora biti ispunjeno kako bi se izbjegla kazna koja, između ostalog, podrazumijeva dodatni monitoring finansija građana i privrede.
Nacrt Zakona o ograničavanju raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja terorizma, finansiranja terorizma i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje za dvije sedmice trebao bi se naći pred Savjetom ministara BiH. Tek nakon toga bio bi upućen u Parlamentarnu skupštinu BiH.
U obrazloženju zakona navodi se da njegovo usvajanje rješava jedan od najtežih nedostataka identifikovanih u Moneyval izvještaju iz decembra 2024. godine.
„Utvrđeno je da Bosna i Hercegovina nema praktičan i pravno održiv mehanizam za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija. Umjesto zakonskog rješenja, BiH se oslanjala na podzakonski akt koji nije mogao obezbijediti nadzor, obaveze, kazne ni efikasno djelovanje. Bez donošenja ovog zakona, BiH ne može otkloniti najteže identifikovane nedostatke niti ispuniti FATF standarde. Neusvajanje zakona do februara 2026. godine automatski vodi BiH u FATF-ov ICRG proces (Financial Action Task Force – grupa sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma; International Co-operation Review Group – međunarodni mehanizam za nadzor). Time država gubi kontrolu nad tempom reformi, suočava se s reputacijskim i finansijskim rizicima, te dodatnim međunarodnim mjerama koje direktno utiču na finansijski sektor“, navodi se u obrazloženju.
Međutim, po svemu sudeći, zakon će svjetlo dana ugledati tek nakon završetka pete runde monitoringa krajem februara, a čak ni tada niko sa sigurnošću ne može potvrditi hoće li to biti dovoljno za „zeleno svjetlo“ Moneyvala za BiH.
Prema riječima pomoćnice ministra bezbjednosti BiH Ivane Veselčić, koja je ujedno i šefica Moneyval komisije u BiH, veoma je nezahvalno davati prognoze da li je učinjeno dovoljno da bi se spriječio novi ulazak na „sivu listu“. Dodaje da je u proteklih godinu dana, koliko je ostavljeno za vidljivo unapređenje, mnogo toga započeto.
„Ministarstvo bezbjednosti BiH uspostavilo je stalno koordinacijsko tijelo za kontrolu pranja novca i finansiranje terorizma i širenja oružja za masovno uništenje, koje okuplja oko 40 institucija sa svih nivoa vlasti, a čiji je primarni zadatak izrada i ažuriranje procjena rizika. Usvojen je i Pravilnik o sprovođenju Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Usvajanjem Zakona o ograničavanju raspolaganja imovinom, zajedno sa zakonom o upravljanju oduzetom imovinom, to bi se moglo ocijeniti kao značajan napredak za BiH. Međutim, ne možemo praviti prognoze da li će to biti dovoljno. Kada sve dostavimo, oni će procjenjivati da li je učinjeno dovoljno da se izbjegne ‘siva lista’ i hoće li započeti poslovi biti dovoljni za ostvarivanje napretka“, kaže Veselčić.
Savjet ministara BiH krajem decembra odredio je institucije kod kojih su prepoznati nedostaci, kao i aktivnosti koje moraju sprovesti da bi oni bili otklonjeni. Na pitanje gdje je BiH najranjivija, Veselčić odgovara da su to ciljane finansijske sankcije i zabrana finansiranja širenja oružja za masovno uništenje.
Kaže da se ti problemi u najvećoj mjeri rješavaju upravo ovim zakonom, ali da postoji i niz drugih nedostataka na koje treba obratiti pažnju. Ipak, smatra da su donekle uspjeli probuditi one koji donose odluke.
„Građanima je često teško da se približe ovoj temi, ali važno je da znaju da dospijeće na “sivu listu” nosi posljedice poput slabljenja kreditnog rejtinga, dodatnog monitoringa, sporijih i skupljih transfera novca, te ograničavanja stranih investicija. Jer zašto bi ozbiljna kompanija investirala u zemlju koja nema jasnu strategiju u vezi sa pranjem novca“, kaže Veselčić, dodajući da, ako postoji politička volja, usvajanje zakona može biti veoma brzo, kao što je bio slučaj sa Zakonom o sprečavanju pranja novca.
Zakona o ograničavanju raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja terorizma, finansiranja terorizma i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje, prema najavi Ministarstva bezbjednosti BiH, uspostavlja jasan, funkcionalan i pravno održiv okvir za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija u BiH, čime se otklanja ključni sistemski nedostatak identifikovan u Moneyval izvještaju iz decembra 2024. godine.
„Njegovim usvajanjem omogućava se dosljedna i hitna primjena obavezujućih rezolucija Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, puna usklađenost sa FATF preporukama šest i sedam, te ispunjavanje međunarodnih obaveza BiH u oblasti sprečavanja finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje. Donošenje ovog zakona od presudnog je značaja za očuvanje stabilnosti finansijskog sistema, međunarodne reputacije BiH i izbjegavanje ulaska u FATF-ov ICRG proces“, naveli su iz Ministarstva bezbjednosti BiH.
Dodaje se i da novi zakon prvi put omogućava dosljednu primjenu UN lista koje se odnose na finansiranje terorizma, čime se zatvara dugogodišnja pravna praznina.


1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ima li ljudi sta svojom glavom razmisljaju i da kazu da ova drzava nema nikakve nadleznosti sta ce donositi kad se ove fatve naturaju i ostale stvari?!
sto ce nam onda vlada i skupstina ako neko sa vana naredjuje sta treba raditi?
e nasta su Srbi spali narod koije Franca Ferdinanda ukokali da im se ovako naredjuje