BANJALUKA, Direktor Banjalučke berze Milan Božić je izjavio da su preduzeća koja poštuju standarde korporativnog upravljanja daleko privlačnija za invenstitore i da bolje posluju od onih koja ignorišu te principe.
Božić je na predstavljanju projekta “Otvorena vrata Banjalučke berze” danas u Banjaluci istakao da korporativno upravljanje u Republici Srpskoj /RS/ predstavlja novi koncept poslovanja sa zakonski postavljenim standardima transparetnosti i dostupnosti pouzdanim pokazateljima o tržištu kapitala koji doprinose sprečavanju zloupotrebe prava akcionara.
Rukovodilac Sektora za razvoj i odnose sa javnošću Banjalučke berze Darko Lakić istakao je da je cilj serije predstavljanja projekta “Otvorena vrata Banjalučke berze” približavanje tržišta kapitala privrednim subjektima u RS i predstavljanje njegove uloge u privrednom razvoju Srpske.
Lakić smatra da je edukacija vrlo bitna ističući da su funkcionisanje tržišta kapitala i trgovanje akcijama na berzi i dalje nepoznanica – kako građanima, tako i predstavnicima i vlasnicima preduzeća u Republici Srpskoj /RS/.
Lakić je rekao da je jedan od osnovnih zadataka ovog projekta edukacija, kako bi učesnicima na tržištu kapitala bila predočena prednost trgovanja na berzi.
On je istakao da je cilj ovih prezentacija, koje su održane u više gradova RS, približavanje tržišta kapitala privrednim subjektima i predstavljanje uloge tržišta kapitala u privrednom razvoju, kao i mogućnosti prikupljanja kapitala na berzi za preduzeća i opštine.
“Prezentacija je namijenjena predstavnicima privatnih preduzeća, akcionarskih društava, opština i potencijalnim investitorima”, naveo je Lakić, ističući da se većina domaćih preduzeća finansira po osnovu banaka, naglasivši da ukupan zajednički dugoročan dug 600 preduzeća koji su listirane na berzi preko milijardu KM, što prema njegovim riječima znači da dobar dio kompanija radi samo da bi isplatio kamate koje imaju po osnovu zajmova.
Prema riječima Lakića svjetska praksa je da se uspješna preduzeća finanisiraju po osnovu emisije obveznica ili emisije akcija.
“Na Banjalučkoj berzi trguju preduzeća nastala privatizacijom i još se nije dogodilo da neka porodična kompanija emituje akcije i izađe na berzu da bi prodajom akcija došla do kapitala za razvoj preduzeća”, naglasio je Lakić, ističući da kapital prikupljen na ovaj način nema
kamatnu stopu i rok dospijeća, već se dobijaju novi suvlasnici akcija preduzeća.
Vođa projekta GTZ “Unapređenje lokalne i regionalne privrede” Kristijan Kaufold je projekat Banjalučke berze ocjenio pozitivnim.
“Obveznice lokalnih zajednica dobar su način prikupljanja kapitala ra razvoj infrastrukture”, rekao je Kaufold i dodao sa su Laktaši i Banjaluka dobar primjer koji bi trebale sljediti i ostale lokalne zajednice koje za to imaju potencijal i uslove.
Kaufold ističe da je emisija obveznica opština povoljniji i transparentniji način zaduživanja opština, te da na taj način građani investicioni i lokalni fondovi, osiguravajuće kuće i banke direktno mogu kupiti obveznice i tako podstiču razvoj lokalnih zajednica.
Prezentacija projekta “Otvorena vrata Banjalučke berze” održana je u Doboju, Bijeljini, Istočnom Sarajevu, Trebinju i Prijedoru i završena je današnjom prezentacijom u Banjaluci.