BEOGRAD, Stanje na međubankarskom tržištu na kojoj je evro u posljednja četiri mjeseca poskupio čak 20 odsto biće donekle u Srbiji stabilizovano zbog 400 miliona evra koji su pristigli od prodaje 51 odsto kapitala Naftne industrije Srbije /NIS/.
Stručnjaci upozoravaju da ne treba očekivati čudo niti vraćanje dinara na 80 za evro, već eventualnu promjenu od dva do tri dinara manje.
Iz Narodne banke Srbije /NBS/ i Ministarstva finansija Srbije poručuju da će se uz ovih 400 miliona evra lakše spavati, jer bi prvi veliki devizni priliv u 2009. godini trebalo da dovede do stabilizacije nacionalne valute, navodi beogradski “Blic”.
Poznavaoci prilika ističu da ono što žulja jeste činjenica da problemi koji su i doveli do drastičnog pada dinara i dalje važe, a biće na snazi i kad se skrckaju pristigle devize.
Saradnik beogradskog Instituta za tržišna ispitivanja Saša Đogović rekao je će taj novac morati da bude pretvaran u dinare, što će stabilizovati kretanje kursa, a djelovaće vrlo pozitivno na građane, prije svega psihološki.
On smatra da će ako i dalje ne bude bilo konstantnog priliva deviza i većeg izvoza, dinar nakon nekoliko mjeseci ponovo oscilirati.
Đogović je naveo da se kurs dinara zasniva na konkurentnoj snazi privrede koju Srbija nije imala ni u godinama kada je dinar bio ne samo stabilan, već i višestruko precijenjen.
On, kao i većina ekonomista, podsjeća na greške vlasti koja je trošila pare od privatizacije i nerealnom vrijednošću dinara sputavala srpski izvoz.
Srbija na strana tržišta izvozi čak 65 odsto isključivo sirovina, a u ukupnoj trgovini u prošloj godini ostvaren je deficit od 8,2 milijarde evra, koji je u odnosu na prethodnu godinu povećan za 15 odsto.
“Ako se nastavi ista ekonomska politika, uz pare koje dobijemo od NIS-a i Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, dinar bi mogao biti stabilan do leta, ali ne duže od toga”, smatra Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište.
Ekonomisti poručuju da bi dinar i na duže mogao biti stabilniji kada se njegova vrijednost ne bi branila isključivo rasprodajom deviznih rezervi NBS.
Guverner NBS Radovan Jelašić ističe da ni 130 miliona evra, koliko je samo prošle sedmice prodato, nije malo, dok drugi preporučuju agresivnije trošenje deviznih rezervi.
On je prekjuče kazao da je sa MMF dogovoreno da se za stabilizaciju kursa dinara do marta potroši do 500 miliona evra deviznih rezervi, a da će pare od NIS-a dobro doći da se ova rezerva uveća