SKOPLJE, Makedonija ima potencijala, ali neće uspjeti da se nametne kosovskom tržištu nakon odluke zvanične Prištine da poveća carine na uvoz robe iz BiH i zabrani uvoz iz Srbije – ocjenjuju makedonski privrednici.
Prema makedonskim biznismenima, problem su loši putevi, skup transport, ali i nedostatak dovoljne količine robe da se odgovori zahtjevu kosovskog tržišta.
Predsjednik Privredne komore za jugozapadnu Makedoniju Menderes Kuči izjavio je novinarima da su pojedini predstavnici Privredne komore već razgovarali sa kolegama iz Prištine kako bi se prevazišli problemi nakon odluke kosovske Vlade. On je rekao da je obavljen razgovor sa kosovskim ambasadorom u Makedoniji, a da će se danas razgovarati o konkretnim mjerama.
“Potencijal naše zemlje nije takav da bi mogao da odgovori sto odsto na sve zahtjeve, ali najmanje što možemo da uradimo jeste da olakšamo transport robe”, dodao je Kuči.
On je upozorio na moguće manipulacije, odnosno da se preko Makedonije za Kosovo izvoze srpski proizvodi, čime bi, kako je rekao, štetu imali makedonski biznismeni, ali pala bi i odluka vlade u Prištini.
Iz Saveza privrednih komora Makedonije rečeno je da zemlja iako ima uslova, u ovom trenutku nije pripremljena da u potpunosti odgovori potrebama Kosova.
Izvršni direktor Komore Mitko Aleksov rekao je da za makedonske privrednike neće biti problema da izvezu meso, tekstil, veći dio prehrambenih proizvoda i proizvoda za građevinarstvo.
“Problem će biti oni proizvodi koje mi ne proizvodimo u dovoljnim količinama, poput pšenice, te pojedinih povrtarskih i poljoprivrednih proizvoda od kojih je Makedonija uvozno zavisna”, rekao je on.
Prema podacima Državnog zavoda za stitistiku Kosova, Priština iz Srbije mjesečno uvozi između 20 i 25 miliona evra, odnosno 300 miliona evra godišnje.
Makedonija sa Kosovom ima pozitivan saldo u trgovinskoj razmjeni. Prema podacima makedonskog Zavoda za statistiku, trgovinska razmjena između Makedonije i Kosova u pet mjeseci ove godine iznosila je 197 miliona dolara.
Makedonija je na Kosovu izvezla robu u vrijednosti od 182 miliona dolara, a uvezla za 14 miliona dolara.
Vlada Kosova uvela je u srijedu embargo na uvoz robe iz centralne Srbije zbog toga što Srbija nije priznala carinski pečat Kosova. Priština je iz istih razloga uvela i carinu od 10 odsto na robu iz BiH.
Srbija i BiH ne priznaju nezavisnost Kosova.