MOSKVA, Izgradnja gasovoda Južni tok ni na koji način neće zavisti od eventualnog objedinjavanja ruskog Gasproma i ukrajinskog Naftogasa, kazao je ruski ministar energetike Sergej Šmatko.
– Izgradnja Južnog toka zavisiće isključivo od studije o izvodljivosti, i mi te stvari (izgradnju Južnog toka i ujedinjenje Gasproma i Naftogasa, što je predložio ruski premijer Vladimir Putin) nikako ne povezujemo – kazao je Šmatko, a prenosi Interfaks.
Kako je rekao, Južni tok je za Rusiju principijelna stvar, strateški prelazak na direktne isporuke evropskim potrošačima.
On je takođe istakao da se ne razmišlja o obustavi razrade Južnog toka.
– Ako možemo da isporučujemo veliku količinu gasa u Evropu, bićemo konkurentni. Evropi je potrebno dodatnih 100 do 120 milijardi kubnih metara ruskog gasa – kazao je Šmatko i dodao da učešće Turske u izgradnji projekta gasovoda Nabuko, neće uticati na saradnju Rusije i Turske u oblasti energetike.
Kako je ocijenio, Turska zauzima konstruktivnu poziciju, kako pri realizaciji Nabuka, tako i pri realizaciji Južnog toka.
– Za razliku od nekih drugih evropskih partnera, koji kao i Turska učestvuju u realizaciji i Nabuka i Južnog toka, turski partneri se ponašaju veoma korektno, ne suočavaju i ne upoređuju oba projekta. Zato nemamo nikakvih nesuglasica tim povodom – kazao je Šmatko.
Budući magistralni gasovod Južni tok, zajednički projekat Gasproma i italijanskog Enija, trebalo bi da prenosi ruski gas ispod Crnog mora, cjevovodom dugačkim 900 kilometara, do Bugarske i preko Srbije do drugih evropskih zemalja. Dogovoreno je da i francuski EDF dobije udio od 20 odsto u projektu.
Vrijednost investicije je procjenjena na 20 milijardi evra, kapacitet gasovoda trebalo bi da bude 63 milijarde kubnih metara godišnje, izgradnja bi trebalo da počne u 2011. godini, a rok za završetak radova je kraj 2015. godine.
Međudržavni sporazumi o izgradnji Južnog toka potpisani su sa Bugarskom, Srbijom, Mađarskom, Grčkom, Slovenijom, Hrvatskom i Austrijom. Biznis