ATINA,Grčki parlament kasno sinoć usvojio je sporni zakon o reformama penzionog sistema, uprkos višenedjeljnim protestima i štrajkovima zaposlenih.
Za zakon, koji je predložila konzervativna vlada, glasalo je 150 konzervativaca i jedan nezavisni poslanik, 13 članova ljevičarske koalicije glasalo je protiv, a preostala 134 poslanika, uključujući socijaliste, koji su glavna opoziciona stranka, bili su uzdržani.
Konzervativna vlada premijera Kostasa Karamanlisa bila je izložena pritiscima da nastavi da sprovodi reforme, prije svega u oblasti penzija, pošto bi u suprotnom Grčka za 20 godina mogla da se suoči sa opasnošću od bankrota zbog sve starijeg stanovništva i niske stope nataliteta.
Oko 300 demonstranata okupilo se tokom glasanja ispred zgrade parlamenta, nakon što je u srijedu u Grčkoj održan generalni štrajk, u kojem je učestvovalo nekoliko miliona zaposlenih i koji je u potpunosti blokirao zemlju.
Grčka novinska agencija ANA javila je da je policija upotrijebila suzavac i vodene topove da rastjera okupljene, a u akciji nije bilo povrijeđenih.
Maskirani demonstranti napali su devet banaka u Atini i razbili prozore na tri poslovne zgrade.
Napadači na motorima su, prema izjavama očevidaca, bacali na zgrade “molotovljeve koktele”, uzvikujući slogane protiv zakona o penzionim reformama.
Sindikati koji su organizovali generalni štrajk dobili su u srijedu i neočekivanu podršku od Evropske centralne banke, koja je kritikovala nacrt zakona, ocijenivši da ugrožava nezavisnost grčke centralne banke.
Reforme penzionog sistema najviše će uticati na zaposlene žene, posebno majke, jer će biti ukinite mnoge beneficije za buduće penzionere i otvoriće mogućnost pomjeranja starosne granice za odlazak u penziju.
Grci, prema trenutnom zakonu, mogu da odu u penziju sa 35 godina radnog staža ili 58 godina starosti, a, prema novom zakonu, ta granica biće pomjerena na 37, odnosno 60 godina.