FRANKFURT, Evro je i dalje pod pritiskom fiskalnih problema u Grčkoj, dok se čeka da ta članica evrozone ponudi na tržištu državne obveznice s rokom dospijeća od 10 godina, kako bi otplatila dospjele dugove.
Kurs američke i evropske valute prošle su sedmice na svjetskim tržištima oštro pali prema japanskom jenu, pri čemu je dolar oslabio zbog anemičnih ekonomskih pokazatelja, dok je evro pod pritiskom zbog grčke dužničke krize.
Prošle sedmice dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, pao 0,40 odsto, na 80,31 bod, nakon što je sedam dana prije dosegnuo najviši nivo u posljednjih osam mjeseci – 81,34 boda.
Pritom je dolar prema evropskoj valuti oslabio 0,33 odsto, pa je cijena evra porasla na 1,3640 dolara. U odnosu, na japansku valutu, kurs dolara strmoglavio se 2,95 odsto, na 88,90 jena.
I evropska je valuta oslabila prema japanskoj, i to za 2,70 odsto, pa joj je cijena zaronila na 121,19 jena. U jednom je trenutku potonula na samo 120,44 jena, najniži nivo u godinu dana.
U izvještaju Kongresu prošle je sedmice predsjednik američke centralne banke Ben Bernanke kazao da će ključne kamatne stope još neko vrijeme ostati nepromijenjene na najnižim nivoima u istoriji od 0 do 0,25 odsto, otklonivši time špekulacije da nedavno povećanje diskontne stope, koju Fed naplaćuje na izvanredne kredite bankama, predstavlja početak zaoštravanja monetarne politike.
Zbog toga, kao i zbog slabih ekonomskih podataka, među kojima su oštar pad prodaje kuća, pad povjerenja potrošača i rast nezaposlenosti u SAD-u, dolar se našao pod snažnim pritiskom.
S druge strane, jen jača zahvaljujući naznakama ubrzanja rasta tamošnje industrije i potrošnje stanovništva, ali i zbog nesigurnosti na svjetskim tržištima akcija, što navodi ulagače da utočište za kapital potraže u sigurnijim investicijama, kao što je japanska valuta.
Evro je, i dalje pod pritiskom fiskalnih problema u Grčkoj, dok se čeka da ta članica evrozone ponudi na tržištu državne obveznice s rokom dospijeća od 10 godina, kako bi otplatila dospjele dugove. Evropski su čelnici izrazili svoju solidarnost s Grčkom, čija se ukupna zaduženost procjenjuje na 300 milijardi evra, ali EU nije najavila nikakve konkretne mjere finansijske pomoći. A ulagači se plaše da bi finansijski problemi mogli eskalirati i u drugim zemljama evrozone, kao što su Španjolska, Portugal i Irska.
” Umirujućim komentarima grčkih političara u vezi s budžetom, ulagači su i dalje u strahu. Pomoć EU-a mogla bi ublažiti grčke budžetske poteškoće. To, međutim, neće popraviti strukturne fiskalne probleme evropske monetarne unije, razotkrivene ovom recesijom”, kaže analitičarka Jane Foley iz tvrtke Forex.com. Hina