KRAGUJEVAC, Ljekari i drugo osoblje u Institutu za zaštitu zdravlja u ponedjeljak su stupili u štrajk, nezadovoljni stanjem u ovoj (državnoj) zdravstvenoj ustanovi. Oni navode da je ustanova dovedena u teško finansijsko stanje da plate kasne, za šta okrivljuju direktora dr Dragoljuba Đokića, čiju su smjenu i zatražili. Direktor uzvraća da je štrajk nezakonit, da ustanova dobro posluje i da će troškove koje građani i Institut budu imali zbog ovakve odluke, snositi štrajkači.
Prema riječima dr Dragane Ivanović, predsjednice Štrajkačkog odbora, od ukupno 132 zaposlena u štrajku je njih 86. Ona tvrdi da je do prije dvije godine, kad je na čelo Instituta došao dr Đokić, račun ove ustanove bio u plusu 16 miliona dinara. Sada je, kaže, u dugovima od oko 40 miliona dinara.
– Želimo da spriječimo dalje propadanje ustanove. Tražimo uvid u knjigovodstveno stanje i prestanak mobinga nad zaposlenima. Uputili smo i zahtjev Vladi da smijeni direktora Đokića – kaže predsjednica Štrajkačkog odbora. Po njenim riječima biće organizovan minimum procesa rada.
Dr Dragoljub Đokić, direktor Instituta kaže da će rukovodstvo ove ustanove učiniti sve da građani što manje trpe. On negira navode da je ustanova u teškoj finansijskoj situaciji. Naprotiv, napominje, Institut nema ni dinara duga.
– Štrajk je nezakonit jer sindikat (samostalni) nije dokazao svoju reprezentativnost i štrajkači će snositi zakonske posljedice. Učinićemo sve da šteta bude što manja i da oni kojima pružamo zdravstvene usluge ne trpe. Sve potrebne analize koje ne budu mogle ovdje da se urade biće urađene u nekoj drugoj ustanovi, a račun će biti ispostavljen zaposlenima koji štrajkuju, odnosno od njih će se sudskim putem zatražiti nadoknada štete – kaže direktor Đokić.
On negira i navode o mobingu. Potvrđuje da je jednom zaposlenom uručen otkaz, ali kako kaže, zato što nije dolazio na posao i zato što je zatečen da radi u jednoj privatnoj ordinaciji. Takođe, nije uvjeren ni da je broj prijavljenih koji štrajkuju tačan jer su, kaže, upisivani i ljudi koji su na bolovanju.
Direktor nabraja da je broj analiza, odnosno metoda koje se rade u Institutu za posljednje dvije godine sa 160 povećan na više od 480. Platni fond je 12 miliona, a od toga sam Institut obezbjeđuje polovinu. Kaže i da je prosječna plata 52.000 dinara i da se zarade redovno isplaćuju. Pojedini njegovi pomoćnici,koji su u štrajku, zarađuju po 118.000 mjesečno. Trenutne obaveze Instituta su 6,7 miliona dinara, a potraživanja oko 11.
Samo – dao izjavu
Inspektori privrednog kriminala češljaju knjige Instituta. Đokić potvrđuje da policija radi kontrolu poslovanja Instituta,po prijavi “nekog od štrajkača”, te da je u petak bio pozvan u policiju da da pojašnjenje nekog ugovora demantujući glasine da je bio hapšen ili privođen.
Prioriteti
Štrajk će, po riječima Dragane Ivanović, trajati sve do ispunjenja zahtjeva, a organizovan je minimum procesa rada. U to spadaju obavezni vidovi zdravstvene zaštite. Radiće se analize za djecu, studente do 26 godina, trudnice, porodilje, starije od 65 godina, kao i analize pijaće vode, odnosno za potrebe gradskog vodovoda. Novosti