BANJALUKA, Izlazak bh. banaka u susret korisnicima kredita vezanih za švajcarski franak, javnosti je poslalo dvije oprečne poruke, ocjenjuju bankari, finansijski stručnjaci i kreditni dužnici.
Kako ističu, prva poruka je pozitivna i govori o tome da regulatori bankarskog sistema i banke kada to žele mogu pomoći ugroženim kreditnim dužnicima, dok se druga, negativna poruka, odnosi na svojevrsnu podršku države rizičnijim odlukama klijenata.
U Udruženju banaka BiH pozdravljaju usvojene preporuke Stalnog odbora za finansijsku stabilnost o tome da se dužnicima u francima, zbog snažnog rasta mjesečnih rata usljed jačanja te valute na svjetskom tržištu, u cilju olakšanja ponudi opcija fiksiranja kursa CHF za KM na nivo s kraja prošle godine. Klijenti koji na to pristanu bi razliku rate otplatili u takozvanom balon periodu od tri godine uz kamatu od 3,95 odsto.
Mijo Mišić, sekretar Udruženja banaka BiH, kaže da je sada na svakom klijentu da procijeni da li mu odgovora ponuđena opcija.
“Ima stvari koje se mogu tumačiti kao direktna pomoć dužnicima, kao što je sniženje kamate za stambene kredite za jedan procentni poen, a ima i ta druga dimenzija odgode. U svakom slučaju smatram da je to dobar čin i razumijevanje za klijente. Hypo grupacija, koja je imala najviše plasiranih kredita vezanih za franak, je ovim pokazala visok stupanj društvene odgovornosti”, ocjenjuje Mišić.
Građani koji su dizali bankarske kredite vezane za evro ocjenjuju, pak, da su ovim stavljaju u neravnopravan položaj u odnosu na dužnike u francima.
“Sada ispada da smo mi ostali pogriješili što smo se, svjesni rizika oscilacija franka, odlučili da podignemo kredite vezane za evro, iako su imali znatno veću kamatu i sve do prošle godine otplaćivali daleko veće rate nego da smo ih vezali za franak”, ističe Dražana Š. iz Banjaluke koja je prije šest godina podigla stambeni kredit vezan za evro.
Ona ocjenjuje da na ovaj način državne institucije promovišu “kockarski” pristup bankarskih klijenata umjesto odgovornog, manje rizičnog izbora.
Prema analizi Marijane Milić, glavnog ekonomiste Hypo banke u BiH, građani koji su, primjera radi, prije pet godina podigli kredit od 50.000 KM vezan za franak, sa rokom otplate od 15 godina, do sada su banci vratili 6.000 KM manje u odnosu na one koji su podigli kredit vezan za evro. Ključna razlika je u tome što se kredit vezan za “švajcarac” plasirao po kamati od 6,75 odsto, a sa evro klauzulom po kamati od 9,7 odsto.
Finansijski analitičari, međutim, smatraju da “evraši” nemaju razloga da zavide “švajcarcima”. Marko Đogo, stručnjak za bankarstvo iz Udruženja ekonomista RS – SWOT, potvrđuje da se sada na neki način pomažu dužnici skloniji većem riziku, ali ističe da u svakom slučaju podržava odluke da se pomogne kreditnim dužnicima u francima jer se trenutno s velikim rastom mjesečnih rata nalaze u teškom položaju.
“Sumnjam da bi se neko ko je podizao kredit u evrima želio naći u poziciji onih koji su uzimali kredite u francima”, ističe Đogo.
Marko Đogo
Sumnjam da bi se neko ko je podizao kredit u evrima želio naći u poziciji onih koji su uzimali kredite u francima
Mijo Mišić
Ima stvari koje se mogu tumačiti kao direktna pomoć dužnicima, kao što je sniženje kamate za stambene kredite za jedan procentni poen. Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
sta god se uradi, uvijek se neko buni
Hypo banka dobro zna kakav ugovor je potpisala sa klijentima i nikakve usluge niti ustupke ne treba da čini. Treba samo i jedino da poštuje ugovor.
–
Kalkulisanje, zamajavanje javnosti sa nekom kao “pomoći dužnicima u CHF” je zaista apsurdno i smiješno, jer je prodaja balona prodaja novog rizika. Ko je jednom kupio rizik treba da ga kupi ponovo?
–
elem
neka usklade kamatne stope sa ugovorima i niko se neće buniti. Inače im slijede tužbe.
Tužiti nego šta. Oni su svjesni svoje greške pa sada kao pomažu – odnemažu, znaju da nisu poštovali ugovor pa da to ne dođe u javnost daj samo da nešto pričaju. Biće mi smo ponudili, a oni nisu prihvatili. Savjet za evraše da malo prouče svoje ugovore da im ne bude posle kasno – zlonamjernika uvjek ima.