VAŠINGTON, Američki biznismen Voren Bafet je osudio rezanje američkog kreditnog rejtinga i dodao da ne vidi ništa što bi ga natjeralo da brine o mogućoj novoj recesiji.
Slavni investitor i vlasnik i glavni izvršni direktor giganstkog holdinga Berkšir Hatavej navodi da u poslovanju te kompanije za sada ne vidi ništa što bi sugerisalo da će se Sjedinjene Američke Države opet naći u recesiji, ali je i naglasio da se takvi podaci ne bi odmah pojavili.
Iako se možda čini neuobičajenim znakove ekonomskog usporavanja tražiti u poslovanju jedne kompanije, treba reći da Berkšir, slično kao i Dženeral Elektrik, zapravo nudi dobar presjek cjelokupne privrede, budući da u svom vlasništvu ima kompanije koje se bave svim i svačim – od izrade tepiha, preko transporta, do osiguranja.
Štaviše, Bafet je iznio nekoliko podataka koji sugerišu popriličan oporavak pojedinih tržišta, kao i oporavak američke potrošnje na luksuz.
Bafet se dotakao i snižavanja američkog kreditnog rejtinga, rekavši kako američki vrijednosni papiri i dalje zaslužuju trostruki A rejting, budući da nema nikakve sumnje da će i prinosi i glavnica biti isplaćeni.
Međutim, slavni investitor je izjavio da iako američke obveznice “jesu trostruki A”, američka valuta dolar to – nije.
Trenutna previranja na berzama Bafeta nisu previše zabrinula, za šta postoji i vrlo jednostavno objašnjenje.
“Što niže stvari padnu, to ja više kupujem. Mi smo u biznisu kupovanja”, izjavio je Bafet, koji je dobar dio svog bogatstva stekao upravo povoljnom kupovinom kompanija i vlasničkih udjela u njima, prenose agencije.