MOKRA GORA, Privreda u Srbiji duboko osjeća pad koji je krenuo s proljećem. Nova otpuštanja i novi talas nezadovoljstva tek slijede, izjavio je danas Branislav Grujić, predsjednik udruženja Privrednik, na forumu Vivaldi.
On je rekao da se u odnosu na period od prije godinu dana uslovi za finansiranje nisu oporavili, da se ne živi bolje, te da postoji stotinu odgovora “ne” na pitanje o životu i privredi u Srbiji.
Grujić je pesimista i u vezi s 2012, budući da je ona predizborna. “U posljednjoj godini mandata nijedna vlada na svijetu ne povlači nepopularne poteze”, rekao je Grujić. On je istakao da će 2012. sva energija sigurno biti usmjerena na politiku te da će se o mjerama razmišljati tek krajem te godine pošto u septembru bude sastavljena nova vlada i pošto se ona uhoda.
U skladu s tim, a uzimajući u obzir slučaj Hrvatske, kojoj je trebalo ukupno osam godina do ulaska u EU, on je poručio da je najrealnije da Srbija uđe u EU 2020. Do tad političari moraju da shvate šta znači proces pridruženja. On je rekao da Srbija 2013. mora maksimalno da iskoristi poziciju zemlje na rubu EU, što će značiti da će sav izvozni PDV Evropske unije biti vraćan na srpskoj granici. On je podsjetio da je to iskoristila Slovenija, u kojoj je biznis u pograničnom dijelu zemlje u 2007. cvjetao. Emg.rs