ATINA, Ministri finansija evrozone odgodili su konačnu odluku o zajmu Grčkoj u iznosu 12 milijardi evra dok Atina ne uvede dodatne mjere štednje i ne provede privatizaciju javnog sektora.
Postignut je i načelan dogovor o uslovima za odobravanje drugog, novog paketa pomoći toj zemlji kako bi izbjegli bankrotstvo na duže staze, a detalji treba da budu usaglašeni do početka jula.
Grčka vlada očekuje da taj drugi paket pomoći bude istog obima kao i prvi. Atina je saopštila da su joj potrebna sredstva do jula da izbjegne bankrot usljed neplaćanja dugova, javlja Bi-Bi-Si.
Ministri su rekli da se očekuje da će uplatiti posljednju tranšu finansijskog paketa pomoći ukupne vrijednosti 110 milijardi evra do sredine jula.
Ali tranša će zavisiti od odluke grčkog parlamenta o usvajanju novih mjera štednje i paketa ekonomskih reformi.
Na sastanku ministara finansija evrozone u Luksemburgu, koji je trajao sedam sati od sinoć do rano jutros, dogovoreno je da će nova tranša kredita biti odobrena Grčkoj pod uslovom da grčka skupština do kraja ovog mjeseca usvoji novi plan štednje i privatizacije javnog sektora.
Ako nova sredstva budu odobrena, Grčka će dobiti 12 milijardi evra kao dio prošle godine odobrene pomoći EU i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) od 110 milijardi.
“Snažno smo podvukli da grčka vlada do kraja mjeseca treba da djeluje tako da nas uvjeri da će sve obaveze biti ispunjene”, rekao je predsjednik Evrogrupe Žan Klod Junker poslije sastanka.
“Da bi odlučili da (deblokiramo tranšu kredita) početkom jula, potrebna će biti odluka grčke skupštine” o planu štednje i privatizaciji, rekao je belgijski ministar finansija Diđe Renders.
Taj plan je nepopularan u Grčkoj i grčki premijer Jorgos Papandreu je zbog njega već bio primoran da rekonstruiše vladu da bi poboljšao šanse za njegovo usvajanje. On je juče zatražio pred Skupštinom “nacionalni dogovor” političkih partija u “kritičnom trenutku” za zemlju.
Na sastanku u Luksemburgu prvi put je učestvovao novi ministar finansija Grčke Evangelos Venizelos.
Očekuje se da će MMF odobriti svoj dio tranše početkom jula.
Ministri su takođe ostvarili napredak u dogovoru o tome kako će privatne banke i drugi privatni kreditori učestvovati u novom planu pomoći Grčkoj, potrebnom da se izbjegne bankrotstvo na duže vrijeme, pošto se prvi program pokazao kao nedovoljan.
Privatni sektor će se uključiti u obliku neformalnog i dobrovoljnog davanja novih kredita kad postojeći zajmovi stignu do dospijeća, u istom iznosu zajma, za šta se u finansijskom žargonu koristi engleski izraz rolover.
Ministri su istakli da bi se na ovaj način “znatno” doprinijelo grčkom programu pomoći a istovremeno izbjeglo da Grčka kasni u isplati svojih dospjelih obaveza, što bi moglo da izazove paniku na finansijskim tržištima i da ima domino efekat na druge zemlje evrozone.
U međuvremenu, hiljade Grka okupilo se ispred zgrade parlamenta u Atini protiveći se daljim mjerama štednje.
Noseći transparente i grčke zastave demonstranti su uzvikivali “lopovi” i “izdajice”.