SARAJEVO/ BANJALUKA , BiH je prošle godine pod pšenicom imala najmanje površina u regionu, pa je od Hrvatske imala manje deset, a od Srbije čak više od 20 puta manje površina, pokazuju najnoviji statistički podaci.
Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Stočar” iz Bijeljine, kazao je da u BiH ove godine pšenicom nije zasijano ni pola prošlogodišnjih površina i da će ove godine sigurno zavladati nestašica.
“Glavni krivac za to je prošlogodišnja niska cijena pšenice, koja nije bila ni 0,25 maraka po kilogramu. Zbog te cijene poljoprivrednici pšenicu nisu prodali, već su je koristili za ishranu stoke i sada se nisu usudili sijati upravo zbog tih gubitaka”, rekao je Nikolić.
On je rekao da su ove godine poljoprivrednici sijali samo za svoje potrebe, ali da će i ti prinosi zbog lošeg sjemena i nemogućnosti poljoprivrednika da obezbijede prihranu, biti veoma mali.
“Za sjeme se koristi pšenica iz vlastite proizvodnje, jer se hibridno sjeme koje bi dalo bolje prinose ne može kupiti zbog visoke cijena. Isto tako, ni za ovo malo što je zasijano većina poljoprivrednika neće moći obezbijediti prihranu, tako da kad se sve izračuna, mogu se očekivati još manji prinosi”, smatra Nikolić.
U Udruženju poljoprivrednika BiH smatraju da je situacija u FBiH dosta lošija nego u RS kada je u pitanju sjetva žita, jer nema nikakvih podsticaja od vlasti.
“FBiH godišnje proizvede 50.000 tona, a potrebno je oko 300.000. Ovo najbolje pokazuje pravo stanje. Može se reći da je polovina oranica neobrađena i nezasijana, iako imamo sve prirodne uslove za proizvodnju žita”, kaže Sead Jeleč, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH.
On je naveo da se od rata pa nadalje svake godine smanjuju površine zasijane žitom u BiH, zbog čega je sve izvjesnija nestašica.
Da je zabrinutost poljoprivrednika zbog sve izvjesnije nestašice pšenice opravdana pokazuje i podatak da su prošle godine prinosi pšenice u BiH bili manji za 43 odsto, zobi za 42 odsto, raži za 39,1 i ječma za 35 odsto, u odnosu na prethodnu godinu.
Dragan Mandić, šef Zavoda za strna žita u Poljoprivrednom institutu RS, kazao je da BiH ima sve uslove koji su potrebni za proizvodnju pšenice i ostalih žita, ali da se ipak svake godine sije sve manje pšenice.
“Poljoprivrednici se ne smiju ostaviti na milost i nemilost tržitu, kao što je sada kod nas. Ako ima nekih gubitaka država to mora nadoknaditi, ako već hoće da poljoprivreda bude jedna od strateških grana. Tako rade i sve ostale zemlje”, kazao je Mandić.
On je naveo i to da je jedan od razloga što su prinosi loši to što poljoprivrednici često odlučuju da siju pšenicu iz vlastite proizvodnje, a ne sjemensku. Nezavisne novine