BEOGRAD, Između 300 i 500 miliona evra trebalo bi da bude investirano tokom sljedeće dvije godine u obnovljive izvore električne energije u Srbiji. A tokom predstojeće decenije, ulaganje u biomasu, vetroelektrane, male hidroelektrane i geotermalne izvore moglo bi da dostigne cifru od četiri do pet milijardi evra. Ovo bi osiguralo stabilnost našeg energetskog sistema i otvoriti nova radna mjesta. Ali tome je sada glavna prepreka nedostatak prostornih planova u opštinama.
Ovo je u ponedjeljak istakao državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Nikola Rajaković, tokom predstavljanja Vodiča za ulaganje u obnovljive izvore energije u Srbiji. Ove četiri brošure, izrađene uz pomoć američkog USAID i njemačkog GTZ, informisaće investitore o zakonskim postupcima – “korak po korak” – i pravnim regulativama za ulaganje u Srbiju.
– Interesovanje ulagača je veliko – kaže Rajaković. – Najbolje ide izgradnja malih hidroelektrana, a zatim korišćenje biomase. Međutim, veliki je zaostatak kod ostalih vrsta obnovljive energije.
Kako je rekla ambasadorka SAD u Srbiji Meri Vorlik, ulaganje od 1,5 milijardi evra u vjetro-parkove mogu da donesu investitori USAID.
– Srbija koristi manje od jedan odsto obnovljivih izvora energije – kaže Meri Vorlik. – Ali, dobro je pozicionirana da proizvodi “čistu” energiju, i tako stabilizuje svoj energetski sistem. Amerika i Njemačka zajednički rade da Srbiji pomognu u pronalaženju investitora za ovu oblast.
Prema riječima njemačkog ambasadora Volframa Masa, za posljednjih deset godina njegova zemlja je investirala je oko 470 miliona evra u srpsku energetiku.
Dužnost
Srbija se obavezala da će od 2007. do 2012. godine za 2,2 odsto povećati udio obnovljive energije – kaže državni sekretar u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja Srbije Bojan Đurić. – Do ovog roka, i korišćenje biogoriva moraće da bude povećano za 2,2 odsto. Ali, za to je neophodno uložiti oko 200 miliona evra, za šta su potrebni investitori. Novosti