BANJALUKA, Oko 90 radnika Fabrike sokova “Fruktona” AD Banjaluka i dalje se nalazi u generalnom štrajku, koji je započet 21. maja, apelujući na Vladu Republike Srpske (RS) da se hitno uključi u rješavanje problema u ovom preduzeću.
“Ukoliko većinski vlasnik ne može da pokrene proizvodnju u `Fruktoni` i ispuni svoje obaveze prema radnicima predlažemo da se Vlada RS uključi u rješavanje ovog problema, da se otkupi ili minimizira dio akcija većinskog vlasnika kako bi se pokrenula proizvodnja i radnici mogli ostvariti svoja prava”, izjavio je danas Srni predsjednik Sindikalne organizacije banjalučke “Fruktone” Ljubo Krečar.
Krečar je začuđen što većinski vlasnik “Fruktone” predlaže pokretanje stečaja u ovom preduzeću, dok se radnici zalažu da preduzeće nastavi proizvodnju.
U slučaju da se odmah ne počnu rješavati problemi “Fruktone”, Krečar je najavio da će radnici ovog preduzeća krajem ove sedmice organizovati javno okupljanje na ulicama Banjaluke i odlazak pred zgradu Vlade RS.
Krečar je rekao da radnici traže organizovanje rada u fabrici, isplatu sedam zaostalih plata iz prošle i ove godine, te uplatu zaostalih doprinosa od 1999. godine.
On tvrdi da je većinski vlasnik banjalučke “Fruktone” Nedeljko Popović 2003. godine kupio 51,9 odsto vlasništva preduzeća za 25.000 KM, iako je vrijednost ovog preduzeća veća od 12 miliona KM.
Banjalučka “Fruktona” početkom mjeseca ugasila je proizvodne pogone nakon što je ostala bez licence za punjenje osvježavajućeg pića “Pepsi”, zbog čega njen većinski vlasnik najavljuje odlazak preduzeća u stečaj.
Preduzeću “Fruktona” trenutno je blokiran račun, isključena voda, struja i telefoni.
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“Fruktona” ostala bez licence za punjenje “Pepsija”.Popović koji je 12 miliona vrijednosti kupio za 25.000 KM hoće stečaj. Radnici hoće da nastane proizvodnju, a direktor Krečar se čudi Popovićevom traženju stečaja. Rezultat javno okupljanje na ulicama i odlazak pred zgradu Vlade RS.Pitam se ima li ko u menadžmentu “Fruktone” da ima viziju, da formuliše neke strateške ciljeve, da osmisli šta drugo osim punjenja “Pepsi”-ja, da marketinski to osmišljeno proprati itd.ili se jedini izlaz vidi u odlasku pred zgradu Vlade.Ovakav menadžment bi se mogao dovesti i od ovaca. Na žalost, čini mi se da će i ovi radnici uskoro na biro, a šteta “Fruktona”, ako ništa je brend koji polijepo vrijedi i dao bi se iskoristiti.Očigledno je da nešto ili neki interesi stoje iza ovoga kojima odgovara propast “Fruktone”. Kada sve saberem čini mi se da su to neki interesi toga Popovića ili nekoga ko stoji iza njega, a da je Krečar samo nestručna ili nefer marioneta. Zato gospodo radnici, dok budete išli do zgrade Vlade mućnite svojom glavom, uvjeravam vas da je ovo kako su vas do sada vodili na vašu propast, ma kako ubjedljive priče da su vam složili.
moj otac je radio u fruktoni, koja se nekada zvala bosnka i tada je proizvodila ogromnu paletu razlicitih bezalkoholnih ali i alkoholnih pica rakija viljamovka itd. Osim pepsija, punila se i nara, gusti, kasasti i bistri negazirani vocni sokovi, fabrika je pocela da posrce jos krajem devedesetih 97, 98 i 99 a ovo sad je samo epilog sistematskog unistenja.U igri je extra lokacija u Boriku na kojoj ce nici stambeno poslovni komplex za koju godinu.
coban! Sada mi je sve jasno i cijena u privatizaciji i smišljeno upropaštavanje “Fruktone” i prijedlog većinskog vlasnika i ponašanje direktora,a naslućujem i odgovor predstavnika Vlade kada radnici dođu pred zgradu. Jednom riječi vidim ih na birou ili u drugoj firmi za dogledno vrijeme. Radi se o više puta oprobanoj šemi.
Jeli i u ovom slucaju nema kriminala.Kupiti imovinu procijenjenu na 12.miliona za 25.000 KM i to je u ovoj zveki normalno.Pa ulazna kapija u Fruktoni vrijedi 20.000 KM.Jeli i ovo primjer legalne privatizacije.Predlazem da svi idemo u lopove jer to je sada najprofitabilnija grana privrede “LOPOVLUK”
brkoug ono sto jos znam da je fruktona radila u dvije smjene, imala je vlastitu dostavu i mrezu od preko 30 malo i veleprodajnih objekata sirom BIH i RS. Nekada je bila jedina firma koja je imala licencu za punjenje proizvoda pepsi&co., negdje 2000 god licencu dobija sarajevska pivara koja takodje puni pepsijeve proizvode. Firma je nekada imala oko 800 zaposlenih, a sada nemam pojma kazu oko 200 ljudi.
Uh, uh, onda je kod “Fruktone” umješana i viša sila, a to znači da je bez čansi i na lomači i da joj je propast neizbježna.
Zar toliko obezvrjediti imovinu, dobro kaže Boki.
Pitanje kome je razlika otišla, samo nagađam.
Licenca je Vaša i ne dajte je , branite svim silama i snagama.
Ima Sud i u Strazburu.
Podnesite krivične prijave , pa kom opanci kom obojci.
Ne dajte stečaj, tek ste onda propali.
Neka neko prije stečaja odgovara što je doveo isto u to stanje.
Ne daju oni raditi, to će sad neko kupiti u bescjenje.
Pojedinac svrnuti lovu i nestati.