SARAJEVO, Zaposleni u institucijama BiH koji budu imali veći obim posla, a njihovi rukovodioci ocijene da su se posebno zalagali, godišnje će moći da zarade najmanje još jednu platu.
Ovo je slobodan prevod Odluke Savjeta ministara BiH o kriterijumima za dodjelu novčane nagrade zaposlenima u bh. institucijama.
U Ministarstvu finansija i trezora BiH, na čiji prijedlog je odluka i usvojena, tvrde da ona ne donosi ništa novo, nego uvodi red i ujednačava kriterijume kod isplate stimulacija kako je predvidio Zakon o platama usvojen prije godinu i po.
Savjet ministara BiH je na sjednici održanoj 25. marta usvojio okvirne kriterijume, a rukovodioci institucija treba da usvoje interne pravilnike koji će precizirati kada i kako će zaposlenici biti nagrađivani.
“Maksimalan iznos novčane nagrade koji može biti isplaćen zaposlenima u instituciji BiH u toku budžetske godine je 2,5 odsto od iznosa isplaćenih neto plata za konkretnu budžetsku godinu”, piše u odluci Savjeta ministara, koja je već stupila na snagu.
Kako su objasnili u Ministarstvu finansija, nijedan zaposlenik ne može dobiti više od 20 procenata od svoje plate na ime novčanih nagrada. Institucija ne može u ovu svrhu potrošiti više od 2,5 odsto budžeta namijenjenog za plate i naknade, što bi trebalo da znači da institucija koja ima na raspolaganju milion KM može 25.000 KM da potroši na stimulacije zaposlenih.
Odluka Savjeta ministara trebalo bi da ujednači isplate za stimulacije u bh. institucijama, pa je predviđeno da budu nagrađeni službenici koji imaju povećan obim posla, jer uz svoj, privremeno obavljaju i drugi posao. Nagrade na platu trebalo bi da dobiju i oni službenici koji učestvuju u radu interresornih grupa pod uslovom da te aktivnosti ne proizlaze iz opisa njihovih poslova.
Odluka Savjeta ministara BiH, ipak, ostavlja slobodu rukovodiocima institucija kod odlučivanja kome daju novčane nagrade. Tako nagrada može biti dodijeljena i u “drugim slučajevima kada rukovodilac institucije ocijeni da rad zaposlenog doprinosi unapređenju funkcionisanja institucije”.
U većini bh. institucija još nisu usvojeni interni pravilnici kojima će biti precizirani kriterijumi za dodjelu novčanih nagrada zaposlenima iako je ta obaveza trebalo da bude završena mjesec nakon donošenja odluke, odnosno do 25. aprila.
Dragan Savić, direktor Službe za zajedničke poslove institucija BiH, kazao je juče da pravilnik nisu usvojili, ali je u završnoj fazi, te odbacio mogućnost da neko bude nagrađen “na lijepe oči” jer su kriterijumi Savjeta ministara ipak jasni i obavezujući.
Savjet ministara prošle godine donio je Odluku o dodjeli jubilarnih nagrada za one koji su u bh. institucijama zaposleni deset godina, a nagrada će biti i za one koji u tim institucijama budu radili 15, 20 i više godina, s tim da će se iznos uvećavati. Vrijednost prošle godine isplaćivane jubilarne nagrade bila je 630 KM. Nezavisne novine
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bože imal te???!!!
hahaha godina stednje 🙂
jasno je da i u institucijama drzave BIH ima ljudi koji grbace za 5 drugih, ali ovo nije pravi nacin da se rijesi problem takvih.
ovim ce se samo troskovi drzave povecati, a krajnji efekat ce ostati isti.
Ja mislim da vama treba dati ne platu vec slobodan pristup novcu, pa da uzmete koliko vam treba. Ipak mi bez vas ne bi mogli zivjeti. Toliko pozitivnog unosite u nase zivote da nijedna cifra nije dovoljna da vam se barem priblizno iskaze nasa zahvalnost. Mnogo vam hvala gospodo glavata.
Evo predlazem da donesete odluku u ovom smislu za sve nase divne i radisne u svim drzavnim, entitetskim, kantonalnim, opstinskim, opcinskim i inim institucijama. Hvala vam jos jednom.
Samo nek` daju, vrijedni su to radnici. Može i 14. plata.
Važno da je GDP per capita u bih 6429KM. U boljem dijelu je 5905, čisto da se zabilježi
Hoće li biti po sistemu sto suknja kraća to nagrada veća.O kukovima i grudima ovom prilikom nećemo.Ovo su pravi borci a ne oni koji su bili po rovovima i zemunicama i otavljali svoje zdravlje i živote.Jos jednom kažem ovo je bio rat mafijaša i kriminalaca na svim stranama.Zašto si sirotinjo izginula za čije ideale.Probudi se narode ili si slijep kod očiju.
drzavni sluzbenici i ostali korisnici budzeta nikad nisu bili u povoljnijem polozaju kao sada sto su.Redovne i dobre plate za ove uslove, ma drzava je puna para da je nemilosrdno trosi cinovnicki aparat, a ko sisa privredu i proizvodnju.
Trinaesta plata zaposlenim u zajedničkim organima je manji problem od porasta zaposlenih u njima, njihovim agencijama i drugim paradržavnim oblicima u poslednjim godinama. Ako se ti podaci i visina plata zaposlenih objavi. Borci i penzioneri bi tek onda mogli imati srčane tegobe.
evo procitajte clanak o administraciji u BiH
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5583525,00.html
260 ministara,delegata…70% budzeta ide na odrzavanje administracije!!!!!
drzava vristi, UKINITE ME!!!