PETROVO, Ministar trgovine i turizma Republike Srpske (RS) Predrag Gluhaković izjavio je danas u Petrovu da bogata nalazišta termomineralne vode u ovoj ozrenskoj opštini predstavljaju izvanredan turistički i zdravstveni potencijal koji što prije treba početi maksimalno koristiti.
Gluhaković je u razgovoru sa načelnikom opštine Petrovo Zoranom Blagojević rekao da Vlada Republike Srpske ima ozbiljne namjere u razvoju ovog resursa, zbog čega će biti intenzivirani razgovori sa Investiciono-razvojnom bankom RS i aktivnosti na pronalaženju strateškog partnera u iskorišćavanju ozrenskih termomineralnih voda.
“Cilj nam je da za ozrenske termomineralne vode, zajedno sa još nekim vladinim institucijama, kao što je Fond zdravstva, pronađemo ozbiljnog strateškog partnera koji će termomineralni kompleks pretvoriti u moderan zdravstveno-turistički i lječilišni centar koji će biti atraktivan u RS, ali i njenom okruženju”, precizirao je Gluhaković.
Prema njegovim riječima, ozrenske termomineralne vode su visokokvalitetne i takvih voda nema u RS, BiH i okruženju.
Ministar Gluhaković je dodao da će na bazi termomineralnih voda biti pokrenuta proizvodnja zdrave hrane, kao komparativne prednosti ozrenskog kraja.
Gluhaković je rekao da će Vlada RS pomoći i druge turističke, ali i ostale razvojne projekte u opštini Petrovo, posebno u oblasti vodosnabdijevanja, te da će nastaviti investicije u opštini Petrovo.
“Želimo da rubna opština Petrovo, zahvaljujući novim projektima, intenzivira zapošljavanje i tako stvori optimalne uslove za život mladih i povratak onih koji su zbog ekonomskih razloga otišli iz opštine Petrovo”, rekao je Gluhaković.
On nije precizirao kada će banja “Terme Ozren” biti potpuno iskorišćena, osim što je rekao da će to biti veoma brzo.
Načelnik opštine Petrovo Zoran Blagojević izjavio je da se banja “Terme Ozren” sada nedovoljno koristi, zbog čega svake sekunde propada 137 litara visokokvalitetne termomineralne vode, koja može biti iskorištena u zdravstveno-turističke, ali i u poljoprivredne svrhe.
Nalazišta termomineralne vode u zaseoku Slatine u Kakmužu otkrio je 1978. godine akademik Josip Bać.
Kliničkom primjenom ove vode naučno je utvrđeno da se veoma dobro podnosi pijenjem, kao i u obliku kupki kod čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu, povećane želudačne kiseline, oboljenja žučnih puteva, upalnih reumatskih oboljenja, psorijaze, ekcema, profesionalnih kožnih oboljenja, upale mokraćnih puteva, ginekoloških upalnih oboljenja, hroničnog bronhitisa i u kozmetologiji. Srna