DOBOJ, Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske (RS) Ljubo Glamočić smatra da je današnji sastanak u Doboju sa predstavnikom Ministarstva za ekonomsku saradnju Njemačke Rolfom Lerhom i direktorom njemačke banke za obnovu i razvoj (KFV) za BiH Geraldom Kihnemundom, značajan doprinos, ne samo izgradnji malih hidroelektrana na rijeci Bosni, već i ekonomsko-privrednom razvoju šireg dobojskog područja.
U razgovorima koji su održani u prostorijama “Elektro Doboja” učestvovali su i direktor “Elektro Doboja” Milenko Cvijanović, te poslanik u Narodnoj skupštini RS iz Doboja Uroš Gostić.
Direktor “Elektro Doboja” Milenko Cvijanović je tok razgovora predstavio elektronsku verziju dokumentacije sistema malih hidroelektrana na rijeci Bosni od Doboja do Modriče, čijom se izgradnjom, kako je rekao, osim proizvodnje elekrične energije, stvoraju uslovi za smanjenje poplava i povećanje poljoprivrednih površina, kao i za druge djelatnosti i turističku ponudu lokalne zajednice.
“Tokom razgovora, kao i sa elektronskom projekcijom, dobili smo dosta saznanja o projektu malih hidroelektrana na rijeci Bosni za čiju gradnju smo zainterseovani, posebno što je kod nas u Njemačkoj, kao i u Evropi, naglasak na razvoj obnovljivih energija i onih koje ne zagađuju, već obogaćuju čovjekovu okolinu”, izjavio je Kihnemund nakon upoznavanja sa projektom.
On je svoj novi dolazak u Doboj najavio, kako je rekao, kada počnu radovi na izgradnju male hidroelektrane “Cijevna 3”, koji su planirani u avgustu ove godine.
“Početak realizacije sistema malih hidroelektrana na dobojskom području, ujedno je ozbiljniji početak ekonomsko-privrednog razvoja opštine Doboj, koja je oko dvadesetak godina u razvojnom zaostatku”, rekao je nakon sastanka poslanik Gostić i zahvalio se Valdi RS i resornom ministarstvu za njihov doprinos realizaciji projekta.
Nakon kraće prezentacije projekta učesnici sastanka su obišli su lokaciju u naselju Majevac kod Doboja na kojoj je planirana izgradnja hidroelektrane “Cijevna 3”.
Od devet malih hidroelektrana, koje su planirane da se grade u slivnom području rijeke Bosne u opštinama Doboj i Modriča, Vlada RS dodijelila je u avgustu 2007. godine šest koncesija norveškoj kompaniji “Tehnor enerdži asa”, a tri preduzeću “Elektro Doboj” i to “Cijevna 1”, “Cijevna 2” i “Cijevna 3” sa instalisanom snagom od po 11,5 megavata.
Ukupna dužina rijeke Bosne od izvora na Ilidži kod Sarajeva do ušća u Savu kod Šamca iznosi 274 kilometra sa ukupnim slivnim područjem od 10 457 kilometara kvadratinih, od čega je u RS –od Doboja do Šamca, 75 kilometara toka i 2 872 kvadratna kilometra slivnog područja.