TREBINJE, Pisanje uglednog britanskog lista “Tajms” da je Trebinje među najatraktivnijim gradovima za kupovinu nekretninana u BiH, posebno za strance, nije nimalo iznenađujuće, s obzirom da se za ovaj grad, specifičnog geografskog pložaja, kaže da je grad sunca i platana i da se smatra jednim od najljepših u BiH.
Da ovaj grad ima “dušu” prepoznali su i Britanci, Holanđani, Nijemci i drugi koji su radeći u međunarodnim organizacijama i prilikom turističkih izleta, boravili na ovim područjima. Prepoznajući ono što domaće stanovništvo, možda, i nije, oni su se bez mnogo razmišljanja odlučivali za kupovinu, uglavnom, starih, jeftinijih kuća na periferiji grada gdje su napravili oazu mira i svoj kutak u kome su okupljali prijatelje iz dalekih zemalja, a uz to sve im je bilo na dohvat ruke.
Oni su znali da se Trebinje nalazi na granici sa Crnom Gorom i Hrvatskom, odnosno da je od svjetski poznatog turističkog sjedišta Dubrovnika udaljen svega oko 30-tak kilomatara, a od Herceg Novog oko 45 kilometara, tako da su za mnogo manje para u odnosu na okruženje, kupili višestruko uživanje.
Ono što posebno privlači u ovaj grad, prema kazivanju mnogih, je njegova blaga primorsko-kontinentalna klima, gdje su jeseni toplije od proljeća, a snijeg je veoma rijetka pojava, dok ga posebno krasi očuvani stari grad sa svojim uskim uličicama, kapijama, starinskim kamenim zdanjima, Osman pašinom džamijom, Muzejom Hercegovine, brojni kafići i butici, te specifičan botanički i ugostiteljski kompleks sa stoljetnim platanim.
Posebnu specifičnost gradu na krajnjem jugu Republike Srpske daje rijeka Trebišnjica koja ga dijeli na dvoje, najduža ponornica u Evropi, rijeka neobične ljepote, dok su u gradi i okolini nalaze najpoznatiji srednjevjekovni manastiri.
Zbog svih ovih ljepota jedan od onih koji je Trebinje izabrao za svoj grad iz snova je i slikar Evert van Seželen koji je sa suprugom Monikom odlučio da se iz Holandskog grada Lajdena, u grad na Trebišnjici preseli 2003. godine.
Seželen je slikar, koji je sa svojim prijateljima Trebinjcima koji se nalaze na privremenom radu u Holandiji, pošao u Hercegovinu na turističko putovanje u potrazi za novom inspiracijom, našavši je, upravo, u Trebinju.
Na obali Trebišnjice u prigradskom naselju Rupe, udaljenom oko tri kilometra od grada, kupio je kuću koju je preuredio po svom ukusu, te napravio atelje, sa pogledom na rijeku, gdje nalazi nepresušnu inspiraciju za svoj rad.
“Zavolio sam ove ljude, koji su veoma otvoreni i komunikativni, kao i Hercegovačku lozu, pršut, okrugli sir, pastrmku i drugu zdravu hranu, po kojoj je ovaj kraj prepoznatljiv”, kaže Seželen.
I Momo Vujinović, vlasnik agencije za nekretnine kaže da su prije četiri, pet godina stranci upoznajući teritoriju i ljude, te uvjerivši se da to nije zemlja visokog rizika kako su je pojedinci predstavljali, a, uzimajući u obzir blizinu mora, cijene u okruženju, brzo shvaliti da je Trebinje idealno mjesto za kupovinu nekretnina.
Međutim, kaže Vujinović, interes za kupovinu kuća i stanova je opao posljednjih godina, ali ukoliko bude nekih kapitalnih investicija u ovu opštinu, on smatra, da će se ta situacija promijeniti.
Vujinović napominje da se trenutno cijene kuća kreću od 100.000 do 200.000 KM, mada ima i onih koji dostižu cifru i preko milion KM, dok su cijene metra kvadratnog stana od 1.400 do 1.800 KM u novogradnji i od 1.000 do 1.800 KM u starogradnji.
Mnogo je zaintreresovanih turista koji u ovaj grad dolaze samo da bi ga upoznali, pa je tako u prošloj godini evidentiorano 19.500 noćenja što je za pet odsto više u odnosu na prethodnu godinu, dok je u 2007. godini bilo 15 odsto više noćenja u odnosu na 2006. godinu.
Direktor turističke organizacije Trebinje Tatjana Bulajić kaže da je prošle godine u Trebinju boravilo najviše turista iz Velike Britanije, koji su zabilježili 533 noćenja, zatim turisti iz Njemačke, Španije, Rumunije, Slovenije i SAD.
Načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk kaže da nije ništa neobično što se Trebinje svrstava u jedan od najpoželjnijih gradova za kupovinu nekretnina, jer se on nalazi na raskršću različitih civilizacija i kultura, pa se ubraja u gradove sa baštinom na kojoj bi mu pozavidjeli mnogi evropski centri.
“Ukoliko realizacija planiranih projekata bude tekla kako je i predviđeno, neće se samo Trebinje unaprijediti već i čitava regija”, kaže Ćuk i poručuje da je Trebinje oduvijek bilo i da će biti otvoreno za sve one dobronamjerne ljude koji žele da budu njegovi stanovnici.