BEČ, Matične banke deset najvećih stranih banaka koje posluju u Srbiji potvrdile su u Beču da će nastaviti da ih pomažu u kreditiranju srpske privrede.
Kako je saopštila Narodna banka Srbije (NBS), postignuta je saglasnost da su stabilizacijom makroekonomskih kretanja u Srbiji stvoreni uslovi za postepeno smanjivanje obaveza banaka o kreditnoj izloženosti, utvrđenih u martu prošle godine Bečkim sporazumom.
Bečki sporazum je predviđao da strane banke u Srbiji u 2009. godini ne smanjuju ukupni iznos kredita u odnosu na 2008. godinu. Novi dogovor u Beču, kako je navela NBS, “predstavlja podršku srpskoj privredi u periodu trenutne krize i izraz uvjerenja da će, nakon što se privredni oporavak ustali, nastupiti pozitivna kretanja”.
U Beču su se sa bankarima sastali predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda, Evropske komisije, Evropske banke za obnovu i razvoj, Evropske investicione banke, Grupe Svetske banke, kao Narodne banke Srbije. Potpisnice Bečkog sporazuma su banke Intesa, Raiffeisen, Eurobanka EFG, Nacionalna banka Grčke, UniCredit, Societe Generale, Alpha bank, Volksbank i Piraeus banka.
Na skupu je ocijenjeno da su se matične banke stranih banaka koje posluju u Srbiji ponašale kao odgovorni vlasnici da su, poslije potisivanja Bečkog sporazuma, povećavale iznos ukupnih kredita na srpskom tržištu.
Osnivači su, navodi se u saopštenju NBS, pomogli da se kapital banaka u Srbiji održi na odgovarajućem nivou, pa je tako u septembru 2009. pokazatelj adekvatnosti kapitala ukupnog bankarskog sektora iznosio 21 odsto.
“Matične banke su potvrdile ranije preuzete obaveze u pogledu održavanja adekvatnosti kapitala i izloženosti prema Srbiji u skladu s makroekonomskim programom za 2010”, saopštila je NBS.
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić kaže da je dogovoreno da banke održe visok nivo kapitalizacije, kao što su je imale do sada, izrazavajući očekivanje da će one nastaviti da povećavaju kreditnu aktivnost u Srbiji.
“Našim građanima to konkretno donosi sigurnost da strane banke ni u ovoj godini neće povući novac iz Srbije. To znači, ako se zadužujemo kod Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), taj novac nećemo moći trošiti za to da bi privatne banke povukle svoj novac”, objasnio je Jelašić.Tanjug