VAŠINGTON, Putovanje svemirskih brodova od Zemlje do Marsa u budućnosti bi moglo da traje samo 39 dana, šest puta kraće nego danas, saopštili su američki naučnici.
Frenklin Čang Dijaz, bivši astronaut i fizičar na Institutu tehnologije u Masačusetsu, kaže da bi putovanje do crvene planete moglo da se značajno ubrza upotrebom rakete VASIMR, čiji bi prvi probni let mogao da uslijedi za tri godine.
Ova raketa za pogon koristi tehnologiju impulsne magnetoplazme i nalazi se u središtu buduće strategije američke agencije NASA, koja se zbog rasta troškova istraživanja svemira sve više okreće privatnom sektoru.
NASA je pozvala firme da predstave nove tehnologije za pogon svemirskih vozila ili svemirskih brodova za buduće misije sa ljudskom posadom.
Čang Dijaz se nada da bi putovanje na Mars moglo da bude ostvareno raketom koja ne koristi klasično hemijsko gorivo.
Njegova raketa koristila bi električnu energiju za transformaciju goriva – hidrogena, helijuma ili deuterijuma – u gasovitu plazmu koja se zagrijava na temperaturu od 11 miliona stepeni Celzijusovih.
Ovaj gas potom bi se usmjeravao u izduvni sistem uz pomoć magnetnih polja, što bi za rezultat imalo kretanje svemirskog broda brzinom od oko 55 kilometara u sekundi.
Čank Dijaz, veteran iz sedam svemirskih misija, smatra da bi ovako silovito ubrzanje omogućilo da put do Marsa traje samo 39 dana, umjesto sadašnje procjene od tri godine, uključujući boravak na planeti u trajanju od 18 mjeseci.
Udaljenost između Zemlje i Marsa je između 55 i 400 miliona kilometara, zavisno od njihovih položaja u orbiti oko Sunca.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Gledali smo svojevremeno spuštanje kosmonauta na Mjesec, a ljudi se spustili u pustinju u Nevadi.Šta li sada NASA smjera?