BRISEL, Narednih nekoliko mjeseci biće ključni za ekonomsko ozdravljenje EU kada blok treba da utvrdi novi 10-godišnji ekonomski plan kako bi ostavio iza sebe recesiju i osmislio put naprijed ka stabilnom rastu i novim radnim mjestima, piše danas internet portal “EUObzerver”.Skoro desetogodišnja nezaposlenost, sve starija populacija EU i rastući budžetski deficiti čine osnovu djelovanja za one koji budu pravili novu ekonomsku mapu puta EU.
Aktuelni ekonomski plan EU – Lisabonska strategija, koja ističe 2010. godine, takođe će uticati na lidere EU koji se spremaju da narednih mjeseci tokom niza susreta definišu novu ekonomsku politiku bloka.
Cilj Lisabonske strategije da učini uniju “najkonkurentnijom stručnom ekonomijom na svijetu” do 2010. godine naširoko se priznaje da nije ostvaren, što isto važi i za čuvene ciljeve od 70 odsto zaposlenosti kao i postizanje potrošnje za razvoj i istraživanje od tri odsto od društvenog bruto proizvoda.
Ipak ciljevi “EU 2020“, novog ekonomskog plana, neće se radikalno razlikovati od aspiracija iz prethodnih 10 godina, iako će sada naglasak možda više biti na “zelenom rastu”, odnosno zelenoj privredi.
Postizanje ekonomskog rasta i više stope zaposlenosti kroz bolje obrazovanje, usklađeno sa potrebama industrije kao i šira istraživanja i inovacije neće naići na otpor zemalja članica, iako neke nevladine organizacije i parlamentarci žele da vide istinske pomake ka socijalnom uključenju.
Moguće neslaganje može se odnositi na definiciju ciljeva i mehanizama da se ti ciljevi ostvare.
Obzirom da EU ima male kompetencije u oblastima što je obrazovanje, socijalna politika, zaposlenje Lisabonska strategija oslanjala se na pritisak samih nacionalnih vlada da ostvare dogovorene ciljeve.
Neuspjeh ovog sistema naveo je nekoliko ljudi, među njima španskog ministra inostranih poslova Migela Anhela Moratinosa, da pozove na usvajanje obavezujućih mehanizama kako bi se osiguralo da zemlje članice ispune svoj dio dogovora.
“Potrebno nam je više obavezujućih elemenata”, rekao je Moratinos dodajući da takođe treba uvesti da one zemlje koje nisu ispunile ciljeve treba da snose posljedice.
Evropska komisija pozvala je u novembru sve zainteresovane strane da iznesu svoja gledišta o novom ekonomskom programu do 15. januara.
Komisija će nakon toga izaći sa prijedlozima na vanrednom samitu lidera EU o ekonomskim pitanjima u februaru, kojim će predsjedavati predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompej.
Očekuje se da će lideri EU usaglasiti u opštim crtama novi plan na redovnom samitu EU u martu, nakon čega će Komisija izaći sa smjernicama ekonomske politike pred ministre finansija na eventualno usvajanje na redovnim sastancima od aprila do juna, a završni pečat “udariće” lideri na sastanku Evropskog savjeta u junu.