BANJALUKA, Republička tržišna inspekcija izvršila je u septembru i oktobru 119 kontrola subjekata koji vrše proizvodnju i promet pekarskih proizvoda, te u 68 slučajeva izrekla upravne mjere, a izrečene su i prekršajne mjere u vrijednosti od 61.300 KM.
Kako je saopšteno iz Republičke tržišne inspekcije inspektori su u ovim kontrolama uzeli 72 uzorka proizvoda i do danas je završena analiza 61 uzorka.
U devet slučajeva konstatovano je da uzorci ne zadovoljavaju određene odredbe propisa o kvalitetu i deklarisanju pekarskih proizvoda.
Nedostaci se odnose na propuste u deklarisanju i donošenju proizvođačkih specifikacija, dok je u dva slučaja konstatovano je da je proizvodnja hljeba deklarisanog kao “crni ljeb” vršena od brašna tipa 500 uz dodatak pšeničnih mekinja.
U saopštenju se ističe da se dešava da se pojedine pekare prestanu sa ispitivanjem kada osjete da nisu pod stalnim inspekcijskim nadzorom.
“Nedavno je konstatovano da jedna pekara u Foči, gdje je opštinski inspektor privremeno odsutan, ne vrši ispitivanje proizvoda. Republički zdravstveno-sanitarni inspektor naložio je ispitivanje i nadležnom sudu podnio zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka zbog neispitivanja”, stoji u saopštenju.
U saopštenju se navodi da pekaru koja ne ispunjava higijenske zahtjeve inspektor može rješenjem zatvoriti.
Zbog nehigijenskih uslova zdravstveno-sanitarna inspekcija opštine Prijedor nedavno je zatvorila jednu pekaru u Ljubiji.
Kaznene odredbe predviđene propisima o hrani odnose se na sve subjekte koji posluju sa hranom, što podrazumijeva i pekare.
Zakonom o hrani Republike Srpske za neodržavanje higijene propisana je novčana kazna za pravno lice u iznosu od 500 KM do 1.500 KM, za odgovorno lice u pravnom licu od 200 KM do 600 KM, za preduzetnika od 300 KM do 900 KM, a za pojedinca od 50 KM do 150 KM.