NOVI SAD, Predsjednik Srbije Boris Tadić kaže da su najveća garancija da će biti ispoštovana sva tri dijela energetskog sporazuma između Srbije i Ruske Federacije biti potpisi koje će na taj dokument staviti on i ruski predsjednik Dimitrij Medvedev.
“Dakle, garancije Sporazuma su dve države Srbija i Ruske Federacije. Ipak, još veća garancija je činjenica da Evropi u narednih pet godina treba 200 milijardi kubnih metara gasa. Rusija hoće da prodaje svoj gas Evropi, a Srbija se nalazi na sredokraći tog puta. Zato i imamo čvrstu potvrdu ruske strane da će gasovod `Južni tok`, koji ide preko naše zemlje sigurno biti i izgrađen”, izajvio je Tadić u Novom Sadu.
On je na konferenciji za novinare rekao da će poslije sutrašnjeg potpisivanja enregetskog sporazuma biti mnogo onih koji će ga žestoko kritikovati i napadati.
“Naš pregovarački tim i ja išli smo za linijom kojom ćemo prvenstveno štititi naše nacionalne interese, kao i životni standard građana, jer je činjenica da će Srbija u narednih 30 godina imati stabilno snabdevanje gasom”, kaže Tadić.
On je istakao da Srbija, kad je u pitanju saradnja s Haškim tribunalom čini sve da pronađe i uhapsi preostale haške optuženike.
“Naše ogromne napore da uhapsimo haške optuženike vidi 26 država EU, osim Holandije. Za Holandiju je insitiranje na našoj punoj saradnji sa Hagom, pitanje od izuzetnog značaja. Njeno kategorično protivljenje da podrži Srbiju na putu u EU u vezi je sa činjenicom da su njihove oružane snage čuvale Srebrenicu u vreme kad su tamo počinjeni zločini. Zbog Srebrenice je pala i jedna holandska vlada. Ipak, trebalo bi imati u vidu, da sam kao predsednik Srbije otišao u Srebrenicu i izvinio se žrtvama. Učinio sam, takođe, sve u operativnom smislu da se zločini i zločinci, ne samo iz Srebrenice, kazne i privedu pravdi”, istakao je Tadić.
Na pitanje kad će biti usvojen Prijedlog statuta Vojvodine u Skupštini Srbije, Tadić je odgovorio da se to neće desiti do kraja godine.
“Kad će Statut doći pred poslanike ne zanam, ali je sigurno da prethodno moraju da budu usvojeni budžet Srbije, kao i fiskalni zakoni”, istakao je Tadić.
Tadić je odrično odgovorio na pitanje da li postoji sukob između ministra odbrane Dragana Šutanovca i načelnika Generalštaba Vojske Srbije (VS) Zdravka Ponoša.
“Mislim da sukoba između Šutanovca i Ponoša nema, kao i da su mediji sve skupa malo naduvali. Kad su u pitanju smene, one su u nadležnosti predsednika Vlade Srbije Mirka Cvetkovića. Premijer sagledava rad svakog ministra ponaosob, a ja kao predsednik države koristeći svoj politički uticaj mogu dati određene sugestije u tom smislu”, kaže predsjednik Srbije.
Tadić je u Novom Sadu prisustvovao uručenju tradiocinalne nagrade “Dr Zoran Đinđić”.