SARAJEVO, Potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo istakao je da nije primjereno povećavati plate i naknade u organima vlasti BiH, sa stanovišta morala, etičnosti i brige za građane, jer veliki broj njih ne prima redovno ni svoje minimalne lične dohotke, saopšteno je danas iz Kebinog kabineta.
Kebo je naveo da u ovom trenutku ne bi bilo dobro razgovarati o povećanjima naknada u državnim organima vlasti, ističući da je iznenađen da je danas na dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Prijedlog zakona o platama i naknadama u institucijama BiH.
On je napomenuo da BiH prolazi kroz političku i ekonomsku krizu, te da veliki dio njenih građana teško živi, počevši od penzionera, pa do svih ”ratnih i neratnih kategorija stanovništva, koje jedva sastavljaju kraj sa krajem”.
Kebo je istakao da će BiH, ulaskom u evroatlantske organizacije, doživjeti politički, ali i ekonomski i privredni napredak, koji će omogućiti građanima da pristojno žive od svog rada, ističući da tada niko neće imati ništa protiv da i državni organi vlasti povećavaju svoje naknade.
Potpredsjednik FBiH je naglasio da se jedan dio ovog prijedloga zakona odnosi na plate i naknade zaposlenih u sudsko-tužilačkim organima.
Kebo je istakao da bi ponuđenim prijedlogom zakona, objektivno, bio omogućen direktni ili indirektni uticaj zakonodavne ili izvršne vlasti na sudsko-tužilačku vlast, što se ne smije i ne može dozvoliti.
On smatra da je ta pitanja, s obzirom na neophodnost samostalnog rada i unificiranost plata u BiH, potrebno rješavati posebnim zakonom, koji bi regulisao naknade za zaposlene u pravosudnim organima.
Prema njegovim riječima, time bi bio omogućen jednak tretman sudija, tužilaca i ostalih zaposlenih u pravosudnom sistemu, bez obzira u kojem dijelu BiH rade.