BANJALUKA – Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Radenko Bubić rekao Srni je da Prijedlogom zakona o podsticajima u privredi Srpske Vlada i resorno ministarstvo nastoje da podrže prerađivačku industriju u Srpskoj jer zapošljava najviše radnika.
Bubić je naglasio da je ovim prijedlogom proširen obim privrednih subjekata, pa su za podsticaje uvršteni i hemijska, farmaceutska i bazna industrija.
On je istakao da se novim zakonom, koji je na dnevnom redu sutrašnje sjednice Narodne skupštine Srpske po hitnom postupku, uređuju uslovi i kriterijumi za dodjelu podsticaja čime bi trebalo da bude postignuta veća transparentrnost u ovom procesu.
Na ovaj način, rekao je on, jača se i integritet procesa što je veoma važno u vrijeme izazova sa kojima se suočava privreda Republike Srpske, posebno prerađivačka industrija.
Razlog za donošenje ovog zakona po hitnom postupku, naveo je on, proizlazi iz potrebe hitnog propisivanja uslova za ostvarivanje prava na podsticaj, radi obezbjeđivanja kontinuiteta dodjele podsticaja.
On je naglasio da se Prijedlogom zakona propisuje da se podsticaji dodjeljuju za povećanje plate, ulaganja, te ulaganja od posebnog značaja.
Bubić je naglasio da je za podsticaj za povećanje plate i podsticaj za ulaganje budžetom Republike Srpske predviđeno 12,6 miliona KM, te su za podršku za ulaganja u unapređenje tehnološkog nivoa i prelazak privrede na zelenu i cirkularnu ekonomiju predviđena 23 miliona KM.
On je podsjetio da je Ustavni sud Republike Srpske krajem prošle godine utvrdio da je neustavna odredba Zakona o podsticajima u privredi Republike Srpske kojom se Vladi Srpske daje ovlašćenje da uredbom propisuje uslove i kriterijume za dodjelu podsticaja za povećanje plate radnika.
Bubić je naveo da je ovom odlukom nastala pravna praznina što dovodi do zastoja u podršci privrednim subjektima, te stvara pravnu nesigurnost kod potencijalnih korisnika podsticaja, i zbog toga je, smatra on u opštem interesu da se obezbijede zakonske pretpostavke za sprovođenje postupka dodjele podsticaja.
U izradi Prijedloga zakona učestvovali su socijalni partneri čiji su prijedlozi i sugestije uvršteni u tekst ovog akta. Srna

