– Rezervisanja će rasti, jer na naplatu dospijeva veliki broj direktnih, loše kategorisanih plasmana
– IRB uglavnom nema instrumenti obezbjeđenja za hartije od vrijednosti
– Revizija: I najveći laik bi postavio pitanje šta je sa Zakonom IRB-u
BANJALUKA – Odjeljenje za internu reviziju Investiciono – razvojne banke (IRB) priznalo je da su veliki gubici koje je ova banka imala u 2015. i 2016. godini nastali zbog loših direktnih pasmana te zbog držanja novca na računima nesigurnih banaka, plasiranja kredita preko njih kao posrednika i kupovinom akcija i obveznica tih banaka, ekskluzivno otkriva portal CAPITAL.
U internom dokumentu pod nazivom „Analiza poslovnog rezultata IRB i fondova kojima upravlja IRB u 2016. godini“, koji je u našem posjedu, Odjeljenje za internu reviziju jasno ukazuje na to da su direktni plasmani izuzetno rizični, da ih je trebalo izbjegavati ili biti mnogo rigorozniji prilikom njihove realizacije.
Interna revizija IRB-a navodi da su u 2016. tri fonda iskazala gubitak od 84 miliona KM i da je očigledno da su neki plasmani teško ili nikako naplativi, što značajno utiče na visinu iznosa rezervisanja i povećava troškove po tom osnovu.
„Ova konstatacija se pretežno odnosi na direktne zajmove. Pravilima plasmana iz 2016. godine od direktnih plasmana ostali su samo zajmovi za nezaposlene, demobilisane borce, ali je ostao veliki iznos već plasiranih zajmova, tako da se posebna pažnja treba posvetiti njihovoj naplati. Pretpostavljamo da će ova vrsta rezervisanja rasti, jer uskoro dospijeva na naplatu veliki broj direktnih, loše kategorisanih plasmana“, navodi se u analizi.
Osim priznanja da naplata velikog broja direktnih plasmana nije redovna, u IRB-u su priznali i da ova problematika nije jasno i do kraja regulisana internim aktima tako da se „proces naplate uglavnom odvijao po dinamici i na način kako su to procijenili pojedinci iz stručnih službi, koje su i pokretale postupke naplate“.
Odjeljenje je upozorilo i na velike rizike kojima je IRB izložena po osnovu plasmana u hartije od vrijednosti za koje navode da su još rizičniji, jer za njih uglavnom ne postoje instrumenti obezbjeđenja.
„U zajmove je plasirano više od 290 miliona KM, a dosadašnja iskustva pokazuju da su to vrlo rizični plasmani. Takođe, u hartije od vrijednosti je plasirano 478 miliona KM, a dio tih plasmana (osim državnih i dijela municipalnih obveznica) možemo svrstati u plasmane visokog rizika“, dodaje se u analizi.
Kakvo je stanje u IRB-u nabolje pokazuje posljednja rečenica u kojoj Odjeljenje za internu revziju navodi da se „iz ove analize može puno zaključiti, jer bi i najveći laik postavio pitanje šta je sa članom 8. Zakona o IRBRS“.
Inače, ovim članom je definisano da se IRB osniva radi upravljanja fondovima, obavljajući stručne poslove, uz uvažavanje principa transparentnosti, sigurnosti, profitabilnosti, likvidnosti, disperzije rizika i očuvanja i uvećanja realne vrijednosti kapitala.
CAPITAL je juče objavio jedan od dokumenata IRB-a u kojem je navedeno da ova banka ima velikih problema u naplati zajmova koje je plasirala bez finansijskog posrednika, te da je od dospjelih 133 miliona maraka uspjela da naplati svega 47,4 miliona, dok je čak 85,6 miliona KM nenaplaćeno.
CAPITAL: D.M.Č. – M.Č.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Joj Sneki al’ te buše džukele koje si ti zaposlila, sad te pakuju kerovi, sada ćeš Sneki ooet u zatvor…
Meni se cini da se sprema pozicija za novog direktora, stoga ova pompa oko IRB-a…
KOLUMBO: dobar dan, ameriko!
kao nista se od ovoga nije znalo bez revizije.
I ništa drugo se nije ni očekivalo od ovako jalove vlasti i njni kvazi stručnjaka. Kako su na prevaru došli do para, na prevaru su ih i spiskali Sramoda, a niko ne odgovara pred Zakonom i ne nosi zaslužene bukagije (čitaj: naprava koju su u Staroj Jugoslaviji nosili na nogama kriminalci i njihovi jataci iz vlasti). Živjela Monarhija!