SARAJEVO, U BiH, Srbiji i Crnoj Gori žene sa istim ili sličnim radnim sposobnostima kao i muškarci za isti ili sličan posao dobijaju od 2,1 do 10,5 odsto manju platu – rekla je danas direktor Agencije za ravnopravnost polova BiH Samra Filipović-Hadžiabdić.
Ona je na promociji publikacije “Džender jaz u bosanskohercegovačkim prihodima” istakla da taj jaz u prihodima u BiH iznosi oko 11 miliona KM mjesečno u svim zanimanjima.
“Taj jaz je najviše prisutan u niskokvalifikovanim zanimanjima. Žene sa visokom stručnom spremom dobijaju osam odsto manje plate”, pojasnila je Hadžiabdićeva i dodala da je veoma je bitno utvrditi koliki je jaz u prihodima između muškaraca i žena u BiH.
Prema njenim riječima, ovakva situacija u BiH ipak je bolja u odnosu na okruženje i zemlje u Evropi i kao primjer navela da jaz u prihodima između žena i muškaraca u Rumuniji, Bugarskoj i Albaniji, iznosi do 34,1 odsto, a u evropskim zemljama 15,9 odsto na štetu “slabijeg pola”.
Prema njenim riječima, često se postavlja pitanje da li su žene krivci što su manje plaćene, i da treba uzeti u obzir neadekvatno usklađivanje privatnog i profesionalnog života, te obaveza koje nisu adekvatno raspoređene između muškaraca i žena.
U publikaciji se za zakonodavni okvir u ovoj oblasti preporučuju da svake godine bude statistički urađen džender jaz u prihodima i da periodično bude rađena analiza uzorka džender jaza u prihodima.
Potrebno je, kako se navodi u publikaciji, raditi na džender senzibilisanju sektora obrazovanja, razviti promotivne kampanje kojima bi bila podizana svijest o posljedicama “karijernih izbora” i mehanizama za korekciju.
Postoji i potreba da još jednom budu procijenjeni “ženski poslovi” i “ženski sektori”, da u oblasti zapošljavanja budu uvedeni “planovi za jednake mogućnosti”, a institucije vlasti trebaju organizovati akcije podrške i smanjenju džender jaza u prihodima, dok žene trebaju da uzmu veće učešće u realizaciji društvenih ugovora.