BEOGRAD, Srbija je do sada po osnovu Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog djela zaplijenila imovinu vrijednosti 150 miliona evra, izjavila je danas ministar pravde Srbije Snežana Malović.
“Samo od prodaje pokretnih stvari oduzetih od Darka Šarića (optuženog za šverc droge iz Južne Amerike), javnim nadmetanjem do sada prikupljeno oko osam miliona dinara (80.000 evra)”, rekla je Malovićeva.
Na konferenciji “Oduzimanje imovinske koristi stečene krivičnim djelom” organizovanoj povodom početka zajedničkog projekta Savjeta Evrope i EU za podršku Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom, Malovićeva je navela da je nakon okončanja sudskog postupka i donošenja pravosnažne presude u dva slučaja došlo do trajnog oduzimanja imovine stečene izvršenjem krivičnog djela.
Ona je navela da će država trajno oduzetu imovinu iskorisititi da nabavi savremenu opremu za istražne organe – tužilaštvo i posebnu jedinicu MUP-a koja vodi finansijske istrage, a dio novca biće uplaćen u budžet Srbije.
Malovićeva je ocijenila da je tek po donošenju Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog djela stvoren zakonodavni okvir za efikasno suprotstavljanje organizovanom kriminalu, ne samo u Srbiji nego i na nivou cijelog regiona.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić istakao je da je Srbija usvajanjem ovog zakona pokazala da želi da zada odlučan udarac organizovanom kriminalu.
On je naveo da je Jedinica za finansijske istrage, čije su aktivnosti usmjerene na prikupljanje dokaza o imovini proistekloj iz krivičnog djela, od svog osnivanja – 1. juna 2009. godine, do sada završila 35 finansijskih istraga.
Dačić je naveo da je su predmet finansijske istrage bila 323 lica kod kojih su identifikane 434 kuće i druge nekretnine, 345 različitih vozila, 9,16 miliona evra i 20,7 (oko 200.000 evra) miliona dinara.
Uz napomenu da se danas navršava dvije godine od formiranja aktuelne Vlade Srbije, Dačić je istakao da je jedan od pet ključnih principa njenog djelovanja borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, gdje su postignuti veoma značajni rezultati.
Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer rekao je da je zajednički projekat Savjeta Evrope i EU za podršku Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom u Srbiji i razvoj sistema otkrivanja, oduzimanja i konfiskacije imovinske koristi stečene krivičnim djelom u Srbiji vrijedan preko dva miliona evra.
On je naveo da će ta sredstva biti dopunjena sa još pola miliona evra namjenjenih za tehničku opremu u cilju pojačanja efikasnosti Direktorata za upravljanje konfiskovanom imovinom.
Predsjednik Vrhovnog kasacionog suda Nata Mesarović ocijenila je da je Srbija primjenom Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog pokazala da je odlučna da se jednom za svagda obračuna sa organizovanoim kriminalom i zaključila da je oduzimanje imovine efikasan odgovor džave na teške oblike kriminala.
Republički javni tužilac Zagorka Dolovac, takođe je ocijenila da je oduzimanje nelegalno stečene imovine najefikasnije sredstvo u borbi protiv organizovanog kriminala.
“Verovatno najbrži put do pobede je onemogućavanje korišćenja nelegalno stečenih sredstava i imovine, a ovaj zakon omogućio je da izvršioci krivičnog dela ne mogu biti sigurni da će od toga ostvariti ikakvu korist”, zaključila je Dolovac.