ČELAREVO, Na plantaži „Podunavlje” u Čelarevu „Delta agrar” je na 100 hektara podigao najsavremeniji voćnjak u ovom dijelu svijeta.Kompanija „Delta agrar”, kao dio „Delta holdinga”, uložila je pet miliona evra u savremeniji voćnjak „Podunavlje” u Čelarevu. Nedavno je podignut zasad na svih 100 hektara. U punom kapacitetu na plantaži će 90 hektara biti pod jabukom, a 10 hektara pod trešnjom.
Velika ulaganja u agrar
Milan Grugurević, zamjenik generalnog direktora „Delta agrara”, kaže da će u različite segmente primarne poljoprivredne proizvodnje „Delta agrar” ove godine investirati oko 30 miliona evra. Jedan od najvećih projekata u okviru ovog sistema koji vredi više od 25 miliona evra, a u koji je do sada uloženo 12 miliona evra, jeste tov svinja. U saradnji sa danskim partnerima koji će obezbjeđivati dobar genetski materijal, očekuje se uzgoj 80.000 svinja. Projekat bi trebalo da bude realizovan do kraja 2009. godine.
– Primjenili smo najsavremeniju tehnologiju koja već postoji u svetu. Preuzeli smo takozvani južnotirolski sistem sadnje voća, koji se od našeg razlikuje po gustini sadnje. Na istoj površini, u ovom slučaju može da stane mnogo više stabala – kaže Miloš Živković, projekt menadžer ovog voćnjaka.
Jedinstvena „tabla”
Ono što voćnjak „Podunavlje” razlikuje od drugih sličnih u svetu je to što u jednoj, takozvanoj tabli ima cjelih 100 hektara. Čak i najbolji proizvođači u južnom Tirolu imaju u jednom potezu najviše 25 hektara.
– U voćnjaku će se proizvoditi poznate svjetske sorte jabuka kao što su „breburn mariri red”, „gala”, „bukfild”, „grin čelendžer” i druge. U pitanju je izuzetno gusta sadnja sa razmakom između redova 3,2 metra, a u redu 0,8 metara. To je tehnologija gajenja jabuke koja u prvoj godini donosi simboličan rod, a pun rod 60 do 70 tona po hektaru, dostiže u petoj godini gajenja. Voćnjak je opremljen antifrost, irigacionim , fertigacionim i sistemom protivgradne zaštite – objašnjava Živković.
Cio sistem prati jedna meteorološka stanica. U njoj se očitavaju vlažnost zemlje i vazduha, kao i temperatura vazduha. Kada se podaci jasno očitaju i ukažu na opasnost da bi stabla mogla da obole, automatski se uključuje hemijska zaštita stabljika. Stanica prepoznaje parametre i upozorava na mogućnost pojave bolesti i tera sistem da odmah reaguje hemijskim tretmanom. Osim toga, kada je urađena drenaža tla, prokopan je i kanal dužine četiri kilometra u koji će se slivati sva suvišna voda. Može se s punim pravom reći da je voćnjak u „Podunavlju” najzaštićeniji u Evropi.
Ovo je prvi put u Srbiji, na Balkanu, ali i u Evropi da se podiže tako moderan voćnjak. Sadnice su uvezene iz južnog Tirola i sada ih ima 400.000.
Danas u voćnjaku „Podunavlje” ima deset stalno zaposlenih radnika, odnosno inženjera i tehničara. Za orezivanje stabala trenutno je angažovano 15 ljudi, koji su morali da prođu određenu obuku. Uslov je bio da se nikada pre nisu bavili orezivanjem voća.
Kada počne berba u punom kapacitetu, dnevno će biti angažovano oko 70 berača i još više orezivača.
Do septembra bi voćnjak trebalo da dobije i sertifikat za dobru poljoprivrednu praksu „globalgap”, koji će omogućiti plasman plodova u inostranstvo.
ULO hladnjača
Na zemljištu pored voćnjaka u planu je i izgradnja moderne ULO hladnjače, koja će u početku biti kapaciteta oko 2.000 tona. Početak izgradnje planiran je za septembar, a vrednost projekta je dva miliona evra. U hladnjaču će biti ugrađeni pogon za sortiranje i pakovanje. Do kraja izgradnje celog objekta hladnjača će imati kapacitet od šest hiljada tona. Proizvodi će se uglavnom izvoziti na rusko tržište, a sadnice će se obnavljati na svakih 15 godina. Biznis
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
imam grupu beraca ako treba samo mi javite dolazim dase dogovorimo samo me nezovite–064-33-88-957 elvis damnjanovic
Proizvodimo SIDRO za voćnjake i vinograde.
TEHNIČKI PODATCI SA CIJENAMA:
Rebrasto željezo prečnika 25 mm savijeno na jednom kraju (bez grijanja).
Sidra se izrađuju prema uzorku i tehničkim karakteristikama vodećih austrijskih firmi za
izradu opreme za voćarstvo i vinogradarstvo.
Opterećenje koje mora izdržati sidro je cca 3 tone
Ocjenjivanje sidra
Testiranje dosadašnjih sistema pokazuju da su sidra izdržala opterećenje od 1 – 2 tone.
Korištene su izuzetno predimenzionirane sajle (do 10 tona), a kopče za samo 3 tone
Tehničke mjere za rasterećenje sidra:
– poprečno zatezanje armature iznad mreže
– fiksiranje svakog stuba za armature
– fiksiranje (šivanje) mreže uz žicu
Pažnja!!! Sa sidrom stoji i pada svaki sistem.
Budite oprezni s kompromisnim rješenjima!
Dimenzije: Cijene:
1450/245/5mm 17,00.-KM + PDV
1450/245/6 mm 18,00.-KM + PDV
1450/295/6 mm 20,00.-KM + PDV
1450/395/6 mm 25,00.-KM + PDV
1800/245/6 mm 28,00.-KM + PDV
1800/295/6 mm 32,00.-KM + PDV
1 Euro = 1,95.-KM
Cijene su fco proizvođač bez obezbjeđenog prevoza do kupca.