OKSFORD, Internet nije doprinio proširenju pogleda na svijet među korisnicima svjetske informacione mreže, smatra akademik sa Harvarda Itan Cukerman.
Cukerman je u obraćanju na konferenciji o tehnologiji i zabavi u Oksfordu rekao da je internet danas u suprotnosti sa originalnom utopijskom vizijom, te da su korisnici fokusirani na informacije koje dolaze iz nekolicine bogatih zemalja.
“Internet stvara imaginarne kosmopolite”, rekao je Cukerman u obraćanju delegatima, prenosi Bi-Bi-Si.
Mreže za druženje, smatra ovaj akademik, još više pogoršavaju problem, jer većina ljudi dijeli informacije sa osobama sa kojima inače dijeli i poglede na svijet.
“Mislimo da stičemo širi pogled na svijet zato što nam televizija, novine i internet predočavaju širu sliku u odnosu na onu koja je bila dostupna našim roditeljima ili njihovim roditeljima. Kada pogledamo šta se zaista dešava, naš pogled na svijet možda se zapravo sužava”, rekao je Cukerman.
Cukerman, preduzetnik, bloger i istraživač Harvardovog Centra Berkman za internet i društvo, rekao je da je njegov cilj da se situacija promijeni i ostvari originalna vizija svjetske informacione mreže.
On je ukazao na istraživanje koje je pokazalo da se fokus medisjkih organizacija takođe suzio u posljednjih nekoliko godina.
“Obećanje interneta – ideja da je sve dostupno jednim klikom miša – je u tome da u Britaniji mogu da čitam besplatno novine iz Australije, Indije, Nigerije, Gane i Kanade i time steknem širi pogled na svijet. U stvarnosti, prosječni korisnik to ne čini”, rekao je Cukerman.
On je dodao da se u Britaniji 95 odsto saobraćaja na najpopularnijim informativnim sajtovima odnosi na domaće sajtove i da se isti model ponavlja širom svijeta.
Američki mediji su najviše fokusirani na Sjevernu Ameriku i zemlje poput Iraka i Avganistana, gdje su razmještene američke vojne snage. Cukerman smatra da su za takvo stanje najodgovornije mreže za druženje.