BEOGRAD, Dinar je početkom ove sedmice oslabio zbog visoke tražnje domaćih preduzeća za devizama i izostanka obimnijeg priliva deviza iz inostranstva, koji je prije toga uzrokovao jačanje dinara, kazali su danas u Narodnoj banci Srbije.
Kako je rečeno u NBS, na pojačano interesovanje stranih investitora za kupovinu dinara uticalo je poboljšanje izgleda Srbije kod agencije za kreditni rejting Fitch.
Na veće interesovanje stranih investirora uticale su i preporuke značajnih inostranih investicionih kuća za ulaganje u Srbiju i decembarsko povećanje referentne kamatne stope NBS na 11,5 odsto, a na domaće ulagače dodatno su uticale i investicione alternative na srpskom tržištu.
Uslijed povećane ponude deviza u periodu od 9. do 17. decembra dinar je ojačao skoro tri odsto, navela je NBS. Prema zavaničnom srednjem kursu za jedan evro 9. decembra trebalo je 107,7 dinar, a 17. decembra 104,65 dinara.
Narodna banka je istovremeno na deviznom tržištu kupila 116 miliona evra da bi ublažila prekomjerne dnevne oscilacije kursa dinara.
Od početka ove sedmice, istakla je NBS, izostanak očekivanih investicionih alternativa i obimnijih deviznih priliva iz inostranstva uslovio je slabljenja dinara.
Do utorka, 21. decembra, dinar je izgubio 2,1 odsto vrijednosti, pri čemu je NBS intervenisala prodajom 80 miliona evra da bi ublažila prekomjerne dnevne oscilacije dinara.
Kako je ocijenila NBS, oscilacije vrijednosti dinara u navedenom periodu oscilacije dinara bile su nešto više nego ranije, ali su i dalje ispod oscilacija valuta u regionu i značajnijih svjetskih valuta koje dnevno promjene vrijednost od dva do tri odsto.
Narodna banka je navela i da je o povećanoj aktivnosti banaka u međubankarskoj trgovini na deviznom tržištu govori podatak da je u prva dva dana ove sedmice ostvaren obim dnevne trgovine evrom veći od 240 miliona evra, što je najviši obimi trgovine od 2008. godine.
“To je pozitivan pomak u razvoju domaćeg tržišta, na kome je trgovina u prethodnim mjesecima iznosila u prosjeku dnevno od 30 do 40 mliona evra”, kazali su u NBS.
U NBS su podsjetili da je krajem 2009. i 2008. godine dinar slabio, dok je 2007. godine jačao i precizirali da je slabljenje dinara na kraju prošle godine posljedica povećanja potrošnje, plaćanja uvoza energenata, otplate kamata i glavnica kredita u inostranstvu.
Narodna banka Srbije očekuje ublažavanje sezonskog efekta na kurs dinara u budućnosti zbog razvoja terminskog tržišta kupoprodaje deviza u transakcijama preduzeća i banaka, kao i zbog izgradnje skladišta gasa u Banatskom dvoru.
Kako su istakli, NBS će dovođenjem inflacije u projektovane okvire i održavanjem niske stope inflacije uticati na makroekonomsku stabilnost, pa time i na stabilnost deviznog tržišta.
Referentna kamatna stopa osnovni instrument, navela je NBS, dok su intervencije na deviznom tržištu usmjerene samo na ublažavanja prekomjernih dnevnih oscilacija dinara i nesmetanog funkcionisanja deviznog tržišta.
“Na dugi rok kurs dinara će u najvećoj mjeri zavisiti od jačanja izvozno orjentisanog sektora domaće ekonomije i povećanja deviznog priliva”, kazali su agenciji Beta u Narodnoj banci Srbije. Beta