BUKUREŠT, Nekoliko penzionera povrjeđeno je u sukobu sa policijom na protestima ispred predsjedničke palate Kotročeni u Bukureštu. Oni su protestovali zbog najavljenih mjera štednje prema kojima će penzije biti smanjene za 15 odsto, a sličnih sukoba bilo je juče i u drugim rumunskim gradovima.
Članovi sindikata takođe su protestovali ispred predsjedničke palate i zgrade Vlade, a za danas je najavljen veliki miting u Bukureštu u organizaciji pet sindikalnih udruženja. Očekuje se dolazak oko 60.000 ljudi.
Kako je kazao predsjednik Sindikata Alfa Bogdan Hosu, sindikati će danas odlučiti da li će organizovati generalni štrajk, ili će primjeniti “grčku metodu” stalnih uličnih protesta.
Međunarodni monetarni fond (MMF) ostavio je tjesan rok Vladi Emila Boka da primjeni mjera štednje u budžetskom sistemu, dok sindikati istovremeno prijete protestima i generalnim štrajkom.
Rumunija je nedavno MMF-u obećala da će primjeniti drastične mjere štednje koje obuhvataju smanjenje penzija za 15 odsto, smanjenje socijalne pomoći za 15 odsto, kao i smanjenje plata budžetskim korisnicima za 25 odsto.
Predsjednik Rumunije Trajan Basesku predložio je 6. maja te mjere u ime Vlade i preuzeo odgovornost na sebe, jer su takve mjere, kako je ocijenio, neophodne za izlazak iz krize i privredni rast.
Granski sindikati i opozicione partije odmah su oštro reagovale i ocijenile da to predstavlja pokušaj da se sav teret štednje prebaci na leđa najosjetljivijih kategorija, i to penzionera i zaposlenih sa niskim platama, koji predstavljaju 75 odsto onih sa budžetskim primanjima.
Situacija je dodatno zakomplikovala kada je predsjednik Basesku odlučio da Vlada ne pošalje MMF-u pismo o namjerama dok to ne odobri Ekonomski i socijalni savjet (CES), koji čine predstavnici sindikata, poslodavaca i Vlade.
CES to nije odobrio, što se unaprijed znalo, jer su se sindikati od samog početka protivili mjerama štednje koje je Basesku predstavio, dok i poslodavci imaju svoje primjedbe.
Iako CES ima samo konsultativnu ulogu, još nije izvjesno da li će Vlada Emila Boka sačekati dok se taj Savjet ponovo okupi ili će odmah, nakon što danas dobije prijedloge od sindikata i poslodavaca, poslati pismo MMF-u do kraja nedjelje, kako je dogovoreno.
MMF je dao rumunskoj Vladi rok od šest nedjelja kako bi pokazala da je počela da primjenjuje mjere štednje. Ukoliko se to ne dogodi, dobijanje tranše zajma biće odloženo, što bi bilo vrlo loše u situaciji kada zemlja nema novca za smanjenje budžetskog deficita.
Prema sporazumu sa MMF-om, Rumunija treba da smanji budžetski deficit za ovu godinu sa oko devet odsto, na 6,8 odsto. Biznis