BEOGRAD, Polovina zaposlenih u javnom sektoru, odnosno oko 200.000 ljudi u Srbiji, ili je u štrajku ili najavljuje neki vid obustave rada, tražeći povećanje plata.
Nezadovoljni su prosvjetari, zdravstveni radnici, zaposleni u kulturi, policajci, a od države zaostale isplate traže i sudije porotnici.
Njihovi zahtjevi „teški” su nekoliko desetina milijardi dinara.
Ministarstvo finansija Srbije juče je svim sindikatima javnih službi ponudilo platformu na osnovu koje bi, ukoliko dođe do većeg punjenja budžeta, Vlada rasporedila dodatnih 10 milijardi dinara na čitav javni sektor, što je većina ocijenila kao neprihvatljivo. Zbog štrajkova zabrinut i MMF.
Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite Nezavisnost i Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije juče su predali svoje zahtjeve Vladi. Prvi traži povećanje plata za 21 odsto, a drugi za 14,5 odsto. Novi sindikat zdravstva Srbije za danas je najavio performans pred Ministarstvom zdravlja i zakonski štrajk za 21. februar.
“Za ispunjenje naših zahtjeva Vladi je potrebno između osam i 10 milijardi dinara, ali bi se ova cifra lako nadoknadila adekvatnom uplatom poreza i doprinosa za osiguranje”, smatra Živorad Mrkić, predsjednik Novog sindikata.
Štrajk je obustavio samo jedan sindikat prosvjetnih radnika, dok preostala tri još štrajkuju. Unija sindikata prosvjetnih radnika vratila se na zahtjeve od septembra prošle godine, za povećanje plata od 18 do 20 odsto. “Stanje u 1.200 škola nije normalizovano, a štrajk će trajati dok ministar prosvjete ne podnese ostavku”, navode u USPRS, dok Ministarstvo prosvjete saopštava dijametralno suprotne podatke.
Nezavisni sindikat policije nastavio je sa zakonskom obustavom rada, ali i sa razgovorima sa nadležnima u MUP-u. Predsjednik Velimir Barbulov rekao je da je juče razmatrana platforma Ministarstva finansija za povećanje zarada, ali da je ona daleko od prihvatljivog u odnosu na njihov zahtjev za povećanje plata od 40 odsto. Članovi Policijskog sindikata Srbije još nisu u štrajku, ali su ga najavili.
Od tri sindikata zaposlenih u kulturi, samo je Nezavisni sindikat kulture i umjetnosti najavio štrajk. Druga dva sindikata, Samostalni sindikat kulture Srbije i Granski sindikat kulture Nezavisnost, već su započeli pregovore sa Vladom. “Konačno smo naišli na razumijevanje u Ministarstvu kulture, ali ako ne postignemo zahtjeve za poboljšanje položaja 11.000 radnika u kulturi, štrajkovaćemo”, kaže Dragana Đorđević, predsjednica Samostalnog sindikata kulture Srbije.
Društvo sudija porotnika Srbije dalo je Vladi još sedam dana da poništi neustavnu odluku o ukidanju naknada za ovu kategoriju zaposlenih, kao i da isplati zaostale plate od maja prošle godine. “U Srbiji ima oko 3.500 imenovanih sudija porotnika, a imamo podatke da će štrajkovati sve naše filijale”, navodi predsjednik Društva Branislav Stošić.
Povratak u devedesete
Ekonomista Miodrag Zec upozorava da, ukoliko Vlada Srbije ispuni sve zahtjeve zaposlenih u javnom sektoru, a ne promjeni ništa u načinu punjenja budžeta, može da se dogodi katastrofičan scenario i povratak u devedesete godine. “U tom slučaju inflacija bi postala hronična bolest i bile bi potrošene unutrašnje devizne rezerve stanovništva. Međutim, nije samo pitanje da li treba dati novac, već i zašto novca nema u budžetu”, pita se Zec. Press
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dali je to stvarno javni sektor ?