PRNJAVOR, Neizvjesnost u poslovanju uzrokovana ekonomskom krizom, te nelojalna konkurencija od strane uvoznika robe iz zemalja potpisnica Sporazuma CEFTA, uticali su da poslovanje Mesne industrije “Trivas” iz Prnjavora u prošloj godini bude slabije za čak 30 odsto.
U menadžmentu preduzeća kažu da su ovakvi rezultati, između ostalog, posljedica znatno lošijeg položaja domaćih firmi u odnosu na iste u susjednim državama koje uvoze robu na crno, te na taj način u potpunosti izbjegavaju plaćanje PDV. Roba porijeklom iz BiH zato je u startu skuplja za 19 do 22 odsto, što je više od dobiti za koju rade.
Imajući u vidu neravnopravan položaj, domaća privreda se mora zaštititi na druge načine, kažu u “Trivasu”.
– Smatram da je potrebno uvesti kvote za uvoz proizvoda koji ugrožavaju domaću proizvodnju. To u praksi znači da bi za uvoz jednog kilograma gotovog proizvoda trebao da bude obavezan i otkup kilograma domaćeg proizvoda. Za uvoz voća i povrća trebalo bi definisati sezonske carine – kaže vlasnik MI “Trivas”, Nemanja Vasić.
On navodi da je prisustvo robe iz Makedonije i Crne Gore, pa u znatnoj mjeri i Srbije, smanjilo prodaju njihovih proizvoda na domaćem tržištu za oko 50 odsto. Takođe smatra da se i sredstva koja Vlada RS izdvaja za podsticaje poljoprivred mogu bolje rasporediti i tako imati veće efekte.
– Dio sredstava trebalo bi plasirati direktno sitnim poljoprivrednicima, od kojih se otkupljuju različiti proizvodi. Time bi se u značajnoj mjeri stimulisala populacija na selu da nastavi razvoj, redovno plaćanje poreza, školovanje djece i mnogo toga što bi imalo dosta pozitivnih efekata. U značajnoj mjeri bi se, takođe, pomoglo prerađivačkoj industriji, a Vlada bi kupila socijalni mir – kaže Vasić, koji smatra da bi za značajne efekte bilo dovoljno da se u prerađivačku industriju mesa, voća i povrća od ukupnih 80 miliona KM usmjeri 20 miliona KM.
MI “Trivas” svoje proizvode plasira na tržište Republike Srpske, FBiH i Srbije. Trenutno zapošljava 55 radnika, ali ukoliko se ne stvore bolji uslovi poslovanja, biće prinuđena i da smanji broj zaposlenih. Fokus