BEOGRAD, Uvođenje evra kao zvanične valute prije nego što Srbija postane član EU odložilo bi put Srbije ka punopravnom članstvu u Uniji, kaže viceguverner NBS.
Viceguverner Narodne banke Bojan Marković rekao je gostujući u vijestima B92 da bi uvođenje evra prije nego što Srbija postane član EU ugrozilo odnose Narodne banke Srbije i evropskih finansijskih institucija kao što je Centralna evropska banka.
“ECB aktivno ne podržava uvođenje evra u zemlje koje najpre ne postanu članice Evropske unije, a zatim prođu kroz proceduru tzv. režima deviznog kursa”, kaže Marković.
“Jednostrano uvođenje evra bi ugrozilo odnose NBS sa Evropskom centralnom bankom, ali bi i otežalo put Srbije ka Evropskoj uniji. Ono što je još važnije – ekonomski to takođe ne bi bilo dobro rešenje za Srbiju“, naveo je on.
Prema njegovim riječima, privreda Srbije je u periodu tranzicije i šokovi koji je pogađaju su različiti od šokova koji pogađaju evro zonu, pa je i adekvatna monetarna politika u Srbiji različita od adekvatne monetarne politike u evro zoni. „Uvođenjem evra, izgubili smo mogućnost da imamo različitu monetarnu politiku”, ocijenio je Marković.
Objašnjavajući proceduru za uvođenje evra, Marković kaže da “zemlja prvo treba da postane članica EU i da nakon toga mora da aplicira da uđe u taj ‘režim deviznog kursa’ u kome postoji relativni fiksni kurs i u kome država treba da pokaže da stope inflacije, deficita i javnog duga nisu mnogo različite od ostalih zemalja u okviru evrozone”.
On kaže da bi evro, “ukoliko se uvede na regularan način to bi pozitivno delovalo jer bi stabilnost bila veća a rizik manji jer ne bi bilo troškova konverzije dok bi valutni rizik bio manji”. Ipak, kaže Marković, ima i negativnih stvari i navodi da se to odnosi na “mogućnost da se prilagođavanjem deviznog kursa utiče na stabilizaciju privrednih kretanje u zemlji”.
B92